Sanal gerçeklik teknolojisi

Orijinal adıyla Virtual Reality, son yıllarda hayatımıza girmiş en ilginç buluşlardan biri.

“AKILLI DÜNYA” ÇOK DA UZAK DEĞIL

Giydiğimiz tişörtten süt ısıttığımız ocağa evlerimiz tamamen değişecek. Otomobiller daha da akıllanacak, trafik IoT ile akacak.

NESNELERİN İNTERNETİ İLE “AKILLI DÜNYA” HAYAL DEĞİL

NESNELERİN İNTERNETİ DİĞER BİR İSİMİYLE IOT; AKILLI EVLERDEN AKILLI ŞEHİRLERE, AKILLI OFİSLERDEN AKILLI HASTANELER VE OKULLARA, AKILLI OTOMOBİLLERDEN AKILLI TRAFİK SİSTEMİNE KADAR GENİŞLEYEN BİR ÇERÇEVEDE TÜM HAYATIMIZI BAŞTAN DÜZENLEMEYE HAZIR! PEKİ, YA SİZ BUNA HAZIR MISINIZ?

BU PİL 30 BİN HANEYİ AYDINLATIYOR

Dünyanın en büyük lityum-iyon pili, Güney Avustralya’daki şebekeye elektrik dağıtmaya başladı. Tesla’nın inşa ettiği 100 megavatlık pil, resmi olarak aktive edildi. Güney Avustralya’da özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla ciddi elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Fransız enerji şirketi Neoen’in işlettiği bir rüzgar enerji santraline bağlı olan pil, Jamestown’da bulunuyor. Pil olası bir elektrik kesintisi durumunda tek başına 30 bin hanenin bir saatlik elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor, ancak daha çok mevcut elektrik kaynaklarını desteklemek ve dengelemek için kullanılacak. Tesla pilin inşasını yaklaşık 60 günde tamamladı.

THY YAKIT TASARRUFU YAPTI

Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi (The International Council on Clean Transportation, ICCT), Amerika / Kanada ve Avrupa transatlantik hatlarında uçuş yapan 20 uluslararası havayolu şirketinin, yakıt verimliliğini ve buna tekabül eden karbon yoğunluğunu kıyasladığı raporunda, Türk Hava Yolları yakıt verimliliği açısından 4. sırada yer aldı. THY’nin yakıt verimliliği alanındaki başarılı uygulamaları sonucunda, 2016 yılında 43 bin 975 ton yakıt tasarrufu sağlanarak 138 bin 522 ton karbon salımı önlendi. Raporda 2008 yılından bu yana ise toplam 1 milyon 329 bin 783 ton karbon salımının engellendiğinin altı çizildi.

UÇAN TAKSİLER GELİYOR!

Ulaşım şirketi Uber, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre gelecek on yılın sonuna kadar NASA ve Uber işbirliği uçan taksilerin önünü açacak. Uber ve NASA’nın hedefi dikey kalkış ve iniş yapan, alçaktan uçan araçlar üretmek. Şirket yaptığı açıklamada, uçan araçların 2023’ün sonunda piyasaya sunulacağını söyledi. Uber’ın tahminlerine göre San Francisco ve San Jose arasında iş çıkış saatinde yapılan bir sefer yaklaşık 2 saat sürüyor. Aynı yol, uçan araçlarla sadece 15 dakika sürecek.

DÜNYAMIZ TEHLİKEDE!

Dünyanın 184 ülkesinden 15 bin bilimadamı, Fransız Le Monde Gazetesi ve “Bioscence” bilim dergisinde, “Bilimadamlarından İnsanlığa Uyarı” başlıklı bir makale yayınladı. Makaleyle tüm ülkeleri çevre sorunlarının geldiği ciddi boyut konusunda uyaran bilimadamları “dünyanın alarm verdiğini” söyledi. Biyo-çeşitlilikteki kayıplarla giderek daha da geri dönülmez hale gelen çevresel kayıplara dikkat çeken bilimadamları, “Büyük bir insanlık sefaletinden kaçınmak istiyorsak, gezegeni yönetme biçimi ve günlük hayat alışkanlıklarımıza ilişkin radikal değişiklikler yapılması şart” uyarısında bulundu.

TÜRKİYE BİYOTEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KURULDU

Biyoteknoloji alanında AR-GE yapacak, bilimsel destek sağlayacak olan Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü resmen kuruldu. Enstitü bünyesinde Genom ve Biyoenformatik Bilim Kurulu, Aşı Bilim Kurulu, Farmasötik ve Biyofarmasötik Ürünler Bilim Kurulu, Biyomedikal ve Tıbbi Cihaz Bilim Kurulu, Mikrobiyoloji-İmmünoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kurulu, Fermantasyon ve Hücre Kültürü Teknolojileri Bilim Kurulu olmak üzere, 6 bilim kurulu bulunacak. Enstitü, Türkiye’nin biyoteknoloji alanında öncelikli politikalarının belirlenmesinde çalışmalar yapacak. Bakanlık ve bağlı kuruluşların talep edeceği saha araştırmalarını üstlenecek. AR-GE, yayın ve danışmanlık hizmetlerini yerine getirecek.

AĞIR İŞLERİ ONA BIRAKIN

Zürih’te mühendisler, insanlar için tehlikeli olan işleri yapabilecek 4 ayaklı bir robot geliştirdi. “ANYmal” yani “Hayvan” adlı robotta, termal kameralar bulunuyor. Gaz tespit alıcılarına sahip ANYmal, petrol ve doğal gaz tesislerinde veya madenlerdeki çalışmalar için çok uygun. Robotun gelecekte arama kurtarma çalışmalarında da kullanılması mümkün. Uzmanlar, ANYmal’ın, insanların uzak durduğu tüm ağır ve kirli işlerin yanı sıra savunma sanayinde de kullanılabileceğinin altını çiziyor.

DİKKAT: AZ UYKU GENLERİMİZİ DEĞİŞTİRİYOR!

Birçok araştırma, bilerek ya da başka sebeplerden ötürü doğru düzgün uyuyamamamızın bedenimiz üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu gösteriyor. Birkaç gece bile kötü bir uyku çekmemiz, kan şekeri kontrolümüzle oynayarak daha çok yememize sebep olabilir. Hatta DNA’mızı bile bozabilir. Bir araştırmada, gönüllülerden uykularını her gece bir saat kesmelerini istedi. Araştırmayı yapan bilim insanlarına göre, her gece bir saat bile daha az uyumak çok sayıda gönüllünün genlerini etkiledi, bazılarında iltihabın ve diyabetin bile ortaya çıktığı görüldü.

İlk robot vatandaş

Suudi Arabistan, bir robota vatandaşlık hakkı veren ilk ülke oldu. Sophia adlı robot Suudi Arabistan vatandaşı ilan edildi. Sophia, Hong Kong merkezli insansı robotlar üreten Hanson Robotics şirketi tarafından geliştirilmiş bir robot. Sophia’nın insanlarla göz teması kurabilmek için ve insanları tanıyabilmesi için kameraları ve özel bir yazılımı var. Sophia bunlara ek olarak kişileri seslerinden tanıyabiliyor ve onlarla konuşabiliyor.

Uzayda büyük sorun: Atıklar

Dünyanın yörüngesinde dolaşan milyonlarca küçük ve büyük atıl nesne, uzay araçları için gittikçe artan bir tehdit oluşturuyor. Uzayda tahminlere göre 8 bin ton atık bulunuyor. Bunlardan boyları 10 santimetre üzerinde olan 29 bin nesne takip edilebiliyor. Daha küçük boylarda olan milyonlarca nesneyse takip edilemiyor. Avrupalı bilim insanları bu soruna çözüm bulabilmek için _E-Deorbit_ isimli bir proje geliştirdi. Bu projeyle, kontrolden çıkmış bir uydunun yeniden yakalanıp herhangi bir zarara sebep olmasının engellenmesi hedefleniyor. Kullanılan ikinci bir yöntemse, uzayda fırlatılacak ağlarla büyük nesneleri yakalayabilmek.

2023 YILINDA, 1 MİLYAR 5G ABONESİ OLACAK

Ericsson’un Mobilite Raporu’na göre 2023 yılına kadar mobilde 1 milyardan fazla 5G abonesi olacak. 5G, küresel nüfusun yüzde 20’sinden fazlasını kapsayacak. Hızlı dijitalleşme bilgi ve iletişim sektörüne oldukça yüksek ek gelir sağlayacak. Sadece enerji ve kamu hizmetlerinin bilişim sektörüne 2,7 milyar dolardan fazla katkı yapacağı öngörülüyor. Ayrıca mobil veri trafiğinin, önümüzdeki altı yıllık dönemde, sekiz kat artması ve 2023 yılına kadar, ayda 110 Exabyte’a ulaşması bekleniyor. Bu, 5,5 milyon yıl boyunca HD video görüntüleme demek.

VE DİĞERLERİ…

Canon Poweshot D30: Canon’un zorlu koşullara uygun kompakt modeli PowerShot D30, suya, toza ve şoka dayanıklılığıyla dikkat çekiyor. 25 metre derinliğe kadar su altında çekim yapabilen PowerShot D30, 2 metre yüksekten düşmelere karşı da dayanıklı. -10°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda kullanılabilmesi için donmaya karşı da dayanıklı olan D30, tamamen toz geçirmez.

SUYA AŞIK TEKNOLOJİLER

DİJİTALSEVERLERİN EN BÜYÜK KORKUSU ELEKTRONİK CİHAZLARININ SUYLA TEMASI. “EYVAH SUYA DÜŞTÜ ŞİMDİ NE YAPACAĞIM?” DERDİNE DÜŞMEMEK İÇİN, HEMEN SİZ DE SUYA DAYANIKLI BİR AKILLI SEÇİN!

KENT ÇİFTLİKLERİ İLE YENİ YAŞAM ALANLARI OLUŞUYOR…

21’inci yüzyılın en zorlu görevinin şehirlerde yaşayacak milyarlarca insana yiyecek tedarik etmek olacağı tahmin ediliyor. Bu da hem sağlıklı yiyecek temini hem de hobi olarak metropollerde yaşayan insanların bahçeciliğe yönelmesine neden oluyor. Hong-Kong, Tokyo, New York ve Berlin gibi şehirlerde boş alanlar, AVM terasları hatta inşaat alanları bile bahçe haline getirilip hem sağlıklı gıda ihtiyacı karşılanıyor hem de şehir hayatından bunalan metropol insanlarının nefes almasını sağlıyor. Üretilen ürünler için kooperatif benzeri organizasyonlar kurularak talep sahiplerine ulaşması sağlanıyor.

ÜZÜM BAĞINDA BİR ROBOT

Avrupa araştırma projesinde görevli bilim insanları ve üzüm yetiştiricileri prototip robot geliştiriyorlar. Robot, üzerindeki akıllı sensörleri sayesinde bağ içerisinde gezebiliyor, konum belirliyor ve bilgi topluyor. Üzerinde bulunan tek bir kamerayla asmaların boyutunu tespit edebiliyor. Bunun yanında üzüm salkımlarını tanımlayarak fotoğraflarını çekiyor ve bu sayede bağın son durumu hakkında rapor hazırlayabiliyor. Araştırmacılar şu anki maliyeti 30 bin Euro civarı olan robotu 2-4 yıl arasında piyasaya sürmeyi planlıyor.

ESKİ CEP TELEFONUNDAN OLİMPİYAT MADALYASI

Japonya, 2020 yılında yapılacak Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonlara takılacak madalyaları, eski telefonları dönüştürerek üretmeyi planlıyor. Başlatılan kampanyada yüzlerce kişi Tokyo Belediye Binası’na eski cep telefonlarını bağışladı. Alınan bilgiye göre kampanyanın amacı Japon halkını Olimpiyat Oyunları’na motive etmek kadar, 26 milyar dolara ulaşan maliyetleri azaltmak. Kampanya kapsamında hedeflenen 40 kilo altın ile 6 tonluk gümüş ve bronz metalin elde edilmesi için 8 ton ağırlığındaki binlerce telefonun toplanması gerekiyor. Japonlar geri dönüşümle 5 bin madalya üretmeyi hedefliyor.

BU CADDEDE YÜRÜYENLER ELEKTRİK ÜRETİYOR

İngiltere’nin başkenti Londra‘da Bird Caddesi üstüne döşenen bu sistem, her bir adımdam 5 Watt’lık elektrik enerjisi üretiyor. Şirket, pizeoelektrik teknolojisini üçgen panellerle birleştirmiş. Bu sistemden imal edilen enerjiyle sokak aydınlatmasına ve Bluetooth vericilerine güç sağlanıyor. Üstünde yürüyenler telefonlarındaki sağlık programı vasıtasıyla yoldan gelen bilgileri inceleyebiliyor ve ne kadar elektrik ürettiklerini öğrenebiliyorlar. Bird Caddesi İngiltere’de meydana çıkarılan daha büyük bir projenin ilk ayağını temsil ediyor. Şehirdeki çok insan trafiğine sahip sokaklarda uygulanacak teknoloji yardımıyla, bölgelerin elektrik gereksinimi çevreci bir şekilde karşılanabiliyor.

TÜRKİYE İLK 3’TE…

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’in ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda bin 505 MW‘a ulaştı. Böylelikle Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük 3’üncü pazarı oldu. Bu atılımla birlikte Türkiye, dünya devlerinin yarıştığı güneş enerjisi yarışında var olduğunu ortaya koydu. Enerji uzmanları, Avrupa’nın büyük kısmı ve Rusya’dan çok daha fazla doğal güneş kaynağına sahip ülkemiz için büyük atılım olduğu görüşünde.

SAĞLIĞINIZI KONTROL ALTINDA TUTACAK DÖVME

Japon bilim adamları tarafından geliştirilen geçici dövme, nanokroset maddesi olarak bilinen teknoloji ile hayata geçiyor. Kına tarzında hissedilecek olan dövmenin hiçbir yan etkisinin gözlenmemiş olması ve anti-alerjik yapısı bu yeni buluşu herkesin kullanabileceği boyutlara taşıyacak gibi gözüküyor. Derinizin altına işlenen teknoloji sayesinde hem bir dövmeniz olacak hem de kalp damar basıncı ile gelecekte, hamilelik, protez kol ve bacak gibi uzuvlardan alınacak sinyallerle vücut sıcaklığı başta olmak üzere birçok sağlık sorununuzu belirli bir merkeze iletilecek. Siz farkınıza varmadan sağlık durumunuzda oluşacak bir anormallik tespit edilebilecek.

KIYAFETLER ÇOCUKLARLA BİRLİKTE BÜYÜYECEK!

Giysiler, çocukların büyüme hızına yetişebilir mi? İngiliz mühendis Ryan Yasin’in tasarladığı bu giysileri çocuklar 6 aylıktan 3 yaşına kadar giyebiliyor. İngiltere’de her yıl verilen James Dyson buluş ödülünü kazanan tasarımlar, çocuklara her ay yeni kıyafet alma sorununa çözüm olabilir. Çocuk altı aylıkken alınan kıyafet, her 6 ayda bir çocuğun büyümesiyle birlikte çekilerek uzatılabiliyor. Aynı zamanda su geçirmez ve rüzgar işlemez olan bu kıyafet takımı alt ve üstten oluşuyor. Şimdilik 6-36 ay arası üretilen ilginç tasarım, talep halinde daha büyük yaşlar için de üretilecek.

ÇİN YAKITSIZ ÇALIŞAN MOTOR ÜRETTİ

Uzay yarışının yeniden artan bir ivme kazandığı şu günlerde Çin’den ilginç bir iddia geldi. Çin, NASA’nın imkansız dediği yakıtsız çalışan EmDrive motorunu üretti. Eğer Çin medyasının iddiası doğruysa, bu icat insanlık tarihine bir ilk olarak geçecek. Zira yakıt kullanmayan motor bunun yerine kapalı bir kap içinde güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgalar yayıyor ve Newton’un 3’üncü yasasını haksız çıkarıyor. Söz konusu motorun yer verileceği bir uzay mekiğinin Mars’a olan yolculuğu 10 haftaya kadar indirebileceği belirtiliyor.

EN FAZLA KAÇ YAŞINA KADAR YAŞIYORUZ?

Hollanda’nın önde gelen iki üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü çalışma maksimum insan ömrünü belirledi. Son 30 yılda hayatını kaybeden 75 bin kişinin profillerini baz alarak hazırlanan araştırma ile kadın ve erkekler için maksimum ömür hesaplandı. Söz konusu araştırmaya göre, kadınların görebileceği maksimum yaş 115.7 yıl; erkeklerde ise 114.1 yıl olarak tespit edildi. Ancak bu çalışmanın istatiksel verilere dayandığını unutmamak lazım. Zira ‘dünyanın en yaşlı insanı’ olan Emma Morano geçtiğimiz aylarda 117 yaşında hayatını kaybetmişti.

Yapay zekanın konseri

İsviçreli teknoloji şirketi ABB tarafından yapılan YuMi isimli insansı robot İtalya’nın Pisa kentinde düzenlenen Uluslararası Robotik Festivali’nde düzenlenen konserle tanıtıldı. İtalyan tenor Andrea Bocelli’nin onur konuğu olarak çağrıldığı konserde ilk defa yapay zeka bir filarmoni orkestrasını yönetti. Lucca Filormani Orkestrası konserde İtalyan besteci Verdi’nin eserlerini çaldı. YuMi, Verdi’nin “La donna e mobile” isimli eserini seslendirirken Toskanalı ünlü tenor da orkestrayı yönetti.

Sigara izmaritinden yola ne dersiniz?

Atık konusunda en büyük problemlerden biri olan sigara izmaritleri, içindeki kimyasallar ve doğada çözünmeyen maddeler yüzünden çok büyük problemler yaratıyor. Avustralyalı bilim insanları sigara izmaritleri ile yol yapmanın ise bu etkileri ortadan kaldıracağı düşünüyor. Araştırmacılar sigara izmaritleri ile yapılan yol ve kaldırımların ısı iletkenliğini azalttığını öne sürüyor. Sigara izmaritleri güneşten gelen ısıyı daha az tutarak, şehirdeki ısıl ada etkisini azaltabiliyor. Isıl ada etkisi betonlaşma yüzünden şehirlerin kırsal alanlardan daha fazla ısınmasına yol açıyor.

İçme sularında mikro plastik endişesi

Son araştırmalar mikro plastiğin denizleri, gölleri, nehirleri toprağı ve havayı kirlettiğini ortaya çıkardı. Milyarlarca insanın susuzluğunu giderdiği şebeke suyunda da mikro plastik parçacıklarının bulunduğu kanıtlandı. Yapılan araştırmada beş kıtanın büyük kentlerinden 150 içme suyu numunesi toplandı ve suların yüzde 83’ünde mikro plastik bulunduğu tespit edildi. Uzmanlarca insan vücuduna giren sentetik liflerin çevre zehrini taşıyıcı işlev görebileceği belirtiliyor. Özel filtrelerden geçirilen şişe suları da sentetik liflerden arındırılamıyor.

BU STADYUMLAR BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL!

Seyir zevki ve enerjinin uygun kullanımı için dünya artık akıllı stadyumlara yöneliyor. Mobil uygulamalar, dev ekranlar, ücretsiz internet bağlantısı gibi birçok teknolojik özellik stadyumları daha da akıllı hale getiriyor. Hatta, bazı stadyumlarda seyirciler uygulamalar sayesinde yerinden kalkmadan yiyecekiçecek siparişi verebiliyor. Seyirciler bu şekilde karşılaşmadan kopmadan oyunun keyfini çıkarıyor. Kimi stadyumlar aracınızı park ettiğiniz noktadan stadyumda oturacağınız koltuğa kadar sizi yönlendiren teknolojilere ve kendi enerjilerini kendileri üretecek bilince bile sahip.

YENİ ÇAĞIN ULAŞIM ARACI HYPERLOOP

ABD’NİN ÇILGIN DAHİSİ ELON MUSK’UN HAYALİ GERÇEK OLUYOR. SAATTE BİN 237 KİLOMETRE HIZA ÇIKABİLEN VE BUNU BİR TÜP İÇİNDE HAVADA GİDEREK GERÇEKLEŞTİREN HYPERLOOP İLK TESTİNİ GEÇEREK HAYAL DEĞİL GERÇEĞİN TA KENDİSİ OLDUĞUNU İSPATLADI.

Her yıl 12.6 milyon insan çevre kirliliğinden yaşamını yitiriyor!

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rapora göre, her yıl 12,6 milyon insan çevre kirliliğine bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan rapora göre ise her yıl 1,7 milyon insan sağlıksız çevre koşulları sebebiyle kansere yakalanıyor. Dünya nüfusunun yüzde 92’si yüksek derecede kirli madde bulunan hava soluyor. Hava kirliliğine bağlı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon insanın yaşamını kaybettiği belirtilirken ölümlerin yüzde 90’ı düşük ve orta gelir düzeyi ülkelerde meydana geliyor. Hava kirliliğinin içinde bulunduğumuz yıl 4 bin 523 habere konu olarak medyanın önemli sağlık başlıklarından birisi olduğu belirlendi.

‘AKILLI TARIM’ GELIYOR

Teknolojiyi entegre ederek tarımsal ürün üretimini arttıran ülkelerden biri olan İngiltere ile Türkiye arasında tarımda teknoloji kullanımının artırılması konusunda işbirliğini öngören yeni bir adım atıldı. İngiltere menşeli Prosperity Fund, İngiltere Büyükelçiliği ve Boğaziçi Üniversitesi’nin koordinasyonunda “Agritech” isimli proje hayata geçirildi. Proje ile Türkiye tarımında teknoloji kullanımının geliştirilmesi hedefleniyor. Bunun için çiftçilerin, araştırmacıların, inovasyon profesyonellerinin ve girişimcilerin yer aldığı bir online ağ kuruluyor. Uzmanlar, Tarımda daha fazla bilginin bilinmesi, üretilmesi, işlenmesi ve paylaşılmasının üretici ve tüketici tarafında fiyat sorunlarına da belli oranda çözüm üretebileceğini vurguluyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

Güneş pilleri ve dizinleri üzerinden güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştüren dev fotovoltaik tesisleri bütün dünyaya yayılıyor. Avrupa güneş enerjisi işletmelerinin çatı kuruluşu olan SolarPower Europe’ın Görünüm Raporu’nda güneş enerjisi branşındaki büyümenin tahminlerin çok daha üzerinde olduğu kaydedildi. 2016 yılında toplam 77 gigavat kapasiteli güneş enerjisi tesisi daha devreye girdi. 2015’te ek kapasite 50 gigavat idi. 10 yıl önce bir yılda 1 gigavatlık güneş enerji santrali kurulmuştu. 1 nükleer ya da 2 termik enerji santrali 1 gigavat elektrik üretebiliyor.

Okyanuslardaki plastik atık sayısı balık sayısını geçebilir

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açılışını yaptığı ilk okyanus konferansında, önlem alınmadığı takdirde 2050 yılında okyanuslarda balıktan fazla plastik atık olacağını söyledi. 2016 Dünya Ekonomik Forum’unda sunulan “Yeni Plastik Ekonomisi” raporuna göre, araştırmalar okyanuslarda 150 milyon tondan fazla plastik atık bulunduğunu gösteriyor. Rapora göre, böyle devam ederse okyanuslarda 2025 yılına kadar her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik atık ve 2050 yılına kadar ise (ağırlık olarak) balıktan daha fazla plastik atık olacak.

NASA GÜNEŞE ARAÇ GÖNDERMEYE HAZIRLANIYOR

NASA, 2018’in yaz aylarında güneşin taç küresine insansız bir uzay aracı göndermeye hazırlandığını açıkladı. Parker Solar Probe isimli aracın şu ana kadar güneşe en fazla yaklaşan araç olması planlanıyor. Güneşin taç küresinden bilgiler toplayacak küçük bir araba büyüklüğündeki uzay aracı, beyaz ışıklı görüntüleyicisiyle fotoğraf karesi de çekebilecek. Güneşin çevresindeki bin 400 derece sıcaklığa dayanabilmesi için 11,43 santimetre kalınlığında karbon karışımı bir zırhla kaplanan Parker Solar Probe’un güneşin taç küresi denilen alanından toplamda 7 yıl sürecek 7 geçiş yapacak. NASA’nın “aşırılıkların misyonu” olarak adlandırdığı bu araç saatte 430 bin mil yapacak. Bu, New York ile Tokyo arasındaki mesafeyi 1 dakikadan az bir sürede kat etmesi anlamına geliyor.

2 saatte yapılıyor 300 yıl dayanıyor

Japonya’da hayata geçen projedeki köpük evler 2 saatte yapılmasına karşılık 300 yıl kalabiliyor. Evin yapımında kullanılan malzemeler oldukça basit. Tahta ve köpükten imal ediyorlar. 2 saatlik işlem sonunda ise ortaya harika bir ev çıkıyor. Eve sonrasında farklı motifler verebiliyorsunuz. Evin maliyeti de son derece düşük. Japonya’daki bu evler 2 bin dolara mal oluyor. Evlerin bu kadar kısa sürede yapılması ve dayanıklı olması gelecekte bu tip evlerin artacağını düşündürüyor.

UZAYLILARLA TEK İLETİŞİM DİLİ: MATEMATİK

Bazı araştırmacılar, insanlar ile zeki uzaylıların arasındaki iletişimi gerçekleştirebilecek tek dilin matematik olduğunu öne sürüyorlar. Fikir, matematiğin de sanat ve müzik gibi hayatın bir parçası olmasından geliyor. Her yerde evrensel olan matematik ile dilini bilmediğimiz insanlarla bile anlaşabiliyoruz. Bu sayede de olağanüstü uygarlıklarla iletişim kurabiliriz. Bilim insanları, dünyadaki büyük gösterilerin (Sahra Çölü’nde çizilecek geometrik şekiller gibi), uzaklardaki uzaylı sistemlerinin dikkatini çekebileceğini düşünüyorlar. Çünkü bilim insanlarının teorisine göre; her iki toplum da aritmetiği sayabilir ve yapabilir.

3D YAZICIYLA ÜRETİLEN ROKET UZAYA FIRLATILDI

ABD-Yeni Zelanda ortaklığı olan Rocket Lab şirketinin, 3 boyutlu yazıcı kullanarak ürettiği roket, Yeni Zelanda’nın kuzey adasındaki Mahia bölgesinden fırlatıldı. Electron isimli 17 metre uzunluğundaki roketin üretimi 4 yıl sürdü. Electron, Yeni Zelanda’daki tesisten fırlatılan ilk roket oldu. Fırlatışın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. Rocket Lab roketleriyle uzaya uydu fırlatma fiyatları 77 bin dolardan başlıyor.

Google çocukları internetten koruyacak

Google, ABD’de birkaç sivil toplum kuruluşuyla beraber 10-12 yaş grubunun internet tehlikelerinden korunmasına yönelik bir proje geliştiriyor. Programın sloganı “Be Internet Awesome” olarak belirlendi. Kötü yanlarından korunduğunuz sürece internet kesinlikle insanlara dünyada bilgi cennetini sunuyor, Google bu cennetten çocukların, zarar görmeden faydalanmasını amaçlamış. Programın geliştirilmesindeki en önemli neden; 12 yaş grubundaki çocukların önemli bir kısmının akıllı telefon sahibi olması ve farklı cihazlardan da internete erişebiliyor olması. Program kapsamında Google, iş birliği yaptığı kurumlarla birlikte “Interland” adını verdikleri bir oyun uygulaması geliştirecek ve bu oyunla çocuklara internetin olumlu ve olumsuz yönlerini öğretilecek.

ÇİN’DE OTOBÜS-TREN DÖNEMİ BAŞLIYOR

Özerk olarak çalışan otobüs-trenin gelecek yıl Çin’in belirlenecek olan bir şehrinde çalışmaya başlaması bekleniyor. Otobüs-tren, yol üzerinde beyaz noktalarla önceden belirlenmiş bir rotayı izleyerek ilerliyor. Küçük ve orta ölçekli şehirlere daha ucuz bir toplu taşıma imkanı sağlamak amacıyla yapılan bu araç, hibrit yakıt kullanımı ile enerji tasarrufu sağlarken, toplu ulaşım maliyetlerinin oldukça düşmesini sağlıyor.

AKILLI TELEFONU AKILLICA KULLANMANIN 10 YOLU

AKILLI TELEFONLAR HAYATIMIZIN BİR PARÇASI. ARTIK ONLARSIZ NEFES BİLE ALAMADIĞIMIZ BİR GERÇEK. PEKİ, BİZ BU ‘AKILLI’LARI NE DERECE AKILLICA KULLANIYORUZ? ONLARI DAHA ETKİN VE VERİMLİ KULLANMANIN YOLLARINI 10 ADIMDA KEŞFETMEYE NE DERSİNİZ?

GOOGLE’IN YENİ OYUNCAĞI GOOGLE PIXEL

GOOGLE, MERAKLA BEKLENEN YENİ AKILLI TELEFONUNU RESMİ OLARAK TANITTI. İPHONE 7’NİN EN BÜYÜK RAKİBİ OLACAĞI ÖNGÖRÜLEN PİXEL VE PİXEL XL, TASARIMSAL OLARAK GEÇTİĞİMİZ YIL ÜRETİLEN NEXUS’DAN İZLER TAŞIMAKLA BERABER, ÜRETİCİSİ HTC OLMASI NEDENİYLE BİRAZ HTC10’U HATIRLATIYOR.

Yaşlılar için yaşasın robot

Daha aktif ve daha sağlıklı yaşlanma için geliştirilen ve adına GrowMeUp denilen robotlar, bir AB projesi ile ev ortamına entegre ediliyor. Onların, ileri yaştaki insanların yardımına koşmaları sağlanıyor. Otonom olan ve ev ortamlarında gezinmek üzere tasarlanan robotlar insanları ve nesneleri algılayıp, tanımlıyor ve izleyebiliyor. Uzmanlar bu teknolojik robotlarla birlikte, yaşlıların toplumda daha aktif bir rol alacağını, onların sosyal olarak daha katılımcı ve bağımsız bir birey haline geleceğini iddia ediyor.

Kediler de köpekler kadar akıllı

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde en az köpekler kadar zeki olduğu kanıtlandı. 49 evcil kedinin incelendiği araştırmada, kedilerin “en sevdikleri yemeği yemek” gibi hoşlandıkları deneyimleri hatırladıkları görüldü. Japon bilim insanları ayrıca, insan jestlerine, yüz ifadelerine ve duygularına yanıt vermek de dahil, pek çok testte kedilerin köpeklerle aynı performansı sergilediklerine dikkat çekti.

T-SHIRT’ÜNÜZ DOKTORUNUZ MU OLUYOR?

Akıllı teknolojiler giderek hayatın daha çok alanında kullanılıyor; tekstil de bunlardan biri. Almanya’da yürütülen AB destekli bir araştırmada kıyafetlere eklenen alıcılar, kişinin sağlığıyla ilgili veriler topluyor. Geliştirilen akıllı prototip t-shirt, ne kadar yediğinizi içtiğinizi kayda geçiriyor. Boyun kısmında bulunan esnek alıcılar, boyun kasları aracılığıyla en zayıf çiğneme ve yutkunma hareketlerini dahi izleyebiliyor. Projede geliştirilen kumaş uyumlu alıcılarda polymer ve çok ince bakır teller kullanılıyor.

Kuşlara özel havalimanı

Göçmen kuşların ana güzergahı üzerinde yer alan Çin, sadece kuşlara özel bir havaalanı yapılacak. Çin’in Tientsin kentinde gerçekleştirilecek projede; sığ bir göl, sazlık ve balçık alandan oluşan 3 farklı su habitat kurulacak. Alanda ayrıca çok sayıda kuşun barınabileceği 20 hektarlık bir ormana yer açılacak. Gümrüksüz satış mağazaları ve check in standlarının olmayacağı havalimanında, kuşların rahatça izlenebileceği “Lingang Kuş Sığınağı” ziyaretçi merkezi de unutulmadı. “Su pavyonu” olarak adlandırılan ziyaretçi ve araştırma merkezi dikkat çekmeyecek şekilde parka entegre edilecek.

Havayı temizleyen bank

Londra’da girişimci bir şirket insanları hava kirliliğinden koruyacak bir çalışmaya imza attı. Airlabs isimli firma Temiz Hava Bankı üretti. Üzerine oturan kişilere temiz hava partikülleri püskürten bank, özel bir filtreleme sistemine ve beş adet hava temizleme ünitesine sahip. Airlabs CEO’su bankın çevresindeki karbondioksidin yüzde 95 oranında temizlendiğini açıklayarak, bu teknolojinin özellikle hastane, okul ve benzeri noktalarda kullanımının gerçekten faydalı olacağını belirtti.

ELMA DİLİMİNDEN YAPAY KULAK

Yapay organ üretimi üzerine Kanada’daki Ottawa Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, elma dilimlerinden kulak geliştirmeyi başardı. Yapay kulağın kullanılabilirliği üzerindeki çalışmalar sürüyor. Laboratuvar ‘iskele yöntemi’ olarak adlandırılan tekniği kullanıyor. Elmadaki bazı hücreler ayıklanıyor. Geriye kalan selüloz, hücre üretimi için ‘yapı iskelesi’ olarak kullanılıyor. Elma kulağın denendiği farelerin bağışıklık sistemi yapıya karşı çok az tepki gösterdi. Kulağın kullanılabilirliği için klinik testler devam ediyor.

ARTIK HERKES ÖLÇEBİLECEK

Londra’da çevreci bir proje daha hayata geçirildi. Paris menşeli girişim firması Plume Labs tarafından hava kirliliği ölçen bir cihaz (Flow) geliştirildi. Üstelik, cihaz yalnızca USB bellek boyutunda! Mobil olarak dilediğiniz yerin hava kirliliğini ölçebildiğiniz bu cihazla bulunduğunuz ortamdaki havanın kalitesini test edebiliyorsunuz. Cihaz, dilerseniz ölçtüğü değerleri akıllı cep telefonunuza iletiyor.

Bu kask herkese lazım

Tayland’da faaliyet gösteren Thai Health Promotion Foundation kuruluşu, motorsiklet kazalarına teknoloji ağırlıklı bir yaklaşım sergileyerek özgün bir çalışma gerçekleştirdi. BBDO Bangkok işbirliği ile içinde şok sensörü, GPS ve GSM teknolojisini barındıran Helpmet isimli kaskı tasarlayan kuruluş, bilincini yitiren sürücülerin hemen merkeze bildirilmesini sağlıyor. Sürücünün darbeye bağlı olarak bilincini yitirmesi ya da hareket edemeyecek durumda olması halinde tüm kayıtların bulunduğu merkeze SMS atan kask, sürücünün kan grubundan yaşına kadar tüm bilgileri de bildirerek erken müdahale hizmetini maksimuma çıkarıyor.

1 GÜNDE 10 MİLYON KİŞİYE YETECEK RÜZGÂR ENERJİSİ

Danimarka, 22 Şubat’ta ülkenin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilecek rüzgâr enerjisi üretti. Verilere göre ülke, 97 Gigawatt-saat (GWh) rüzgâr enerjisi üretti. Ülke bu enerjinin 70 GWh oranını kara rüzgârından, 27 GWh oranını ise deniz üzerinde kurduğu rüzgâr santrallerinden elde etti. Bir günde üretilen elektrik “ortalama 10 milyon hane halkına eşdeğer” güç olarak hesaplandı. WindEurope’ın günlük rüzgâr aracı, aynı gün Avrupa elektrik talebinin yüzde 18,8’inin rüzgâr enerjisi ile karşılandığını gösteriyor

İşte bu: Geleceğin çevreci otomobili

Ünlü tasarımcılar Albrecht Birkner ve Kenneth Cobonpu çevre kirliliği ve doğaya saygı için bambu tasarımlı bir araç ortaya çıkardı. Doğaya saygı ve yeniden kullanımı teşvik etme düşüncesiyle Phoenix yani Anka Kuşu ismi verilen araç, yaklaşık 4 metre uzunluğunda. Yalnızca 4 yıl ömrü olan tasarım Phoenix; bambu, Hint kamışı, çelik ve naylondan oluşuyor. Araçtaki organik kısımlar zamanla zayıflıyor ve aşınıyor. Araç çevreci oluşu gereği elektrik motoru kullanıyor ve beklentiler doğrultusunda özelleştirilebiliyor.

HANDLE BİR ADIM ÖTEDE!

Daha önce de birçok robot tasarım çalışmasıyla bizi kendisine hayran bırakan Google’ın sahip olduğu Boston Dynamics ekibi yeni robotları Handle ile çıtayı bir kademe daha yukarı çıkarıyor. 2 metre boyundaki robot saatte 24 km. hız yapabilmesinin dışında, alışılagelmiş tasarımlardan sıyrılarak 122 cm yukarıya zıplayabiliyor. Bakımı ve üretimi benzerlerine göre oldukça basit olan Handle’nin 2 bacağı ve tekerlekleri bulunuyor.

Apple'dan Harita Uygulaması İçin Drone Hamlesi!

Apple, haritalar konusunda en büyük rakibi Google’un bir adım önüne geçmek için kolları sıvadı. Apple haritalarını geliştirme konusunda data toplama ve robotik çalışmalarda tecrübeli bir ekip oluşturarak drone’lar ile harita bilgilerini düzeltmeyi planlıyor. Haritalardaki veriler kamera ve sensörleri olan özel bir aracın sokak sokak dolaşmasıyla toplanıyor. Apple’ın drone’ları da sokak sinyallerini ve sokaklarda olan değişiklikleri sisteme otomatik olarak girecek. Uygulama ayrıca toplu taşıma sistemleri ve UBER gibi hizmetler için de uyumlu hale getirilecek.

3D yazıcıyla kemik ve insan dokusu yapılacak!

Queensland Universty of Technology, “biyo-fabrikasyon” yöntemiyle model kemik ve insan dokusu üretmeye hazırlanıyor. İlk olarak “biyo-fabrikasyon” tesisiyle hastanenin bir arada bulunacağına dikkat çeken yetkililer bu birlikteliğin yapılacak işlemleri hızlandıracağını düşünüyor. Yeni kurulacak tesisin 2 katının hastane olacağı ve yapılacak operasyonlarda doku üretimi teknolojisinin kullanılacağı belirtiliyor. Öte yandan Harvard University, yaptığı çalışmalarla 3D yazıcı olmasa da hastaların kendi hücreleriyle mesane üretmeyi başardı ve canlı dokudan kulak üretimi gerçekleştirdi.

Akıllı lens ile video kaydı

Telefonlarla video kaydedip izleme devri sona eriyor; artık Sony akıllı lens, kullanıcılarına video kaydı imkanı sunuyor. Sony’nin herkesi şaşkına çevirmeyi başaran videosunda yer alan lens, otomatik odaklama, pozlama ayaları ve yakınlaştırma gibi özelliklere sahip. Ayrıca lensinizle yaptığınız video kaydını daha sonra izleyebiliyorsunuz. Ne zaman piyasaya çıkacağı henüz belli olmayan lens, Sony’nin giyilebilir teknoloji alanında en önemli ürünü olma yolunda.

İnovatif sandalye: Wchair

Tasarımcılar, masa başı iş yapıp saatlerce sandalyede oturan ofis çalışanları için, sırttaki baskıyı azaltan sandalye tasarladı. 2 adet diz desteği olan eyer tarzındaki oturak, kesintisiz 3 boyutlu yüzeyden yapılmış. Wchair ile oturma alışkanlığının, insan bedeni için faydalı olacak şekilde değiştirilmesi hedefleniyor. Uzun süre oturmanın omurgaya zararlı olduğunu açıklayan uzmanlar, bu sandalyenin yüksek masalarla birlikte kullanılmasını tavsiye ediyor.

Çiftçinin dostu: FarmBot

FarmBot, dünyanın ilk CNC çiftçi robotu. Bu robot mobil uygulama üzerinden programlanabildiği gibi, çiftçiye aynı toprağa birden fazla bitki türü ekme imkanı tanıyor. Aynı toprağa ekilen farklı bitki türlerinin, her biri için ayrı program izleyebilen FarmBot, zararlı otları teker teker teşhis ederek toprağın temizliğini de gerçekleştirebiliyor. FarmBot’un uygulaması üzerinden, sınırları belirli olan toprak araziye, hangi aralıkla ve hangi sıklıkla tohum ekilmesi gerektiğine karar verebilir, size ve ailenize yıl boyunca yetecek kadar meyve, sebzeyi kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Çin’in umudu: Dev hava temizleyici

Pekin’de hava kirliliği bir gölge gibi şehri örterken Hollandalı bir sanatçının buluşu Çin’in ümidi oldu. 7 metre yükseklikteki metal yapı bir hava temizleyici olarak çalışıyor ve şehrin üstünde dolaşan kara bulutları yok etmeyi amaçlıyor. Kirli havayı içine çekerek yerine temiz hava üfleyen kule dünyanın en büyüğü olma özelliği de taşıyor. Havayı yüzde 75 oranında temizlediği öne sürülen kule 30 bin metreküplük alanı temizleme gücüne sahip.

Mars’tan İlk mahsUller geldİ

NASA, Mars’taki ilk sebze ve meyveleri üretti. NASA’nın Gelişmiş Yetiştirme Habitatı (APH) adını verdiği en büyük girişimi olan bu planla birlikte ilk ürünler alındı. Kennedy Uzay Üssü’ne getirilen ürünler Uzay Üssü Geliştirme Merkezi’ne aktarıldı. Daha büyük tarım alanlarını yaratma konusunda çalışmalar yapan APH, yeşil, kırmızı ve mavi LED ışık altında ürünleri yetiştirecek. 180 sensör ile donatılan merkezde birçok farklı ürünün tohumu da bulunuyor. Programın sonunda ilk ürünler 2017’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na aktarılacak.

Karbon ayak izinizi bu perdelerle azaltın

Karbon ayak izinizi ve elektrik faturanızı azaltmak için güneş enerjisini emen ve gece size ışık olarak geri veren perdelere ne dersiniz? Perdede bulunan bütünleşmiş güneş hücreleri güneşten gelen sert ışınları emiyor, ama doğal ışık yarı saydam dokudan geçerek parlamaya devam ediyor. Gece ise, yaprak şeklindeki OLED’ler topladığı ışıkları hiçbir kayba uğramadan ekolojik ışıklandırma kısmına yönlendiriyor. Eco-Leaf adı verilen perdeler, yansıtıcı temelli LED’lere yüzde 10-40 oranında katkı sağlayarak ana merkezde enerji biriktiriyor. Hava alan yüzeye sahip perdelerde aynı zamanda hava sıcaklığını gösteren bir kısım bulunuyor.

Bu ayakkabılar bir harika!

Adidas, Alman biyoteknoloji şirketi AMS ile gerçekleştirdiği ortak çalışma ile doğada çözünebilir ayakkabı üretti. Örümcek ağının incelenmesi sonucu oluşturulan yeni bir lif türü ile hazırlanan ayakkabı daha hafif ve daha dayanıklı olmasının yanında doğada tam çözünürlüğe sahip. Tamamen doğal kaynaklardan üretilen ve yüzde 100 doğada çözünebilen materyalle üretilen ayakkabının 2017 yılı içerisinde satışa çıkması planlanıyor.

Seralar da akıllandı

Bilim insanları konteynır benzeri taşınabilir sera tasarladı. İçinde bulunan robot yazılım ile hareket edebilen yüzey sayesinde serada yetişen ağaçlar tıpkı doğal ortamlarındaymış gibi büyüyor. LED ışıklar açılıp kapanarak gün ve geceyi taklit ediyor. Bu sayede büyüyen ağaçlar tepki verebiliyor. Robotlarda bulunan kamera sistemi sayesinde hem seranın genel durumu hem de yeni dikilen fidanların sağlık durumu ve gelişim aşaması izlenebiliyor. Bu prototip seraların 6 sene içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Yeni bir enerji kaynağı: Rüzgar ağaçları

Sürdürülebilir enerji ihtiyacını karşılamak için kolları sıvayan NewWind, tüketim ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek teknolojili ve oldukça farklı bir tasarıma sahip olan “Rüzgar Ağacı” projesini hayata geçirdi. Tüketicilerin enerji ihtiyacını organik formda ve farklı enerji modeli ile karşılamak için tasarlanan rüzgar ağacında bulunan yaprak tribünleri, 4 kişilik bir ailenin, 1 yıllık enerji ihtiyacını kolaylıkla karşılayabiliyor.

ŞEHRİN YENİ SAHİPLERİ: PICK-UP’LAR

800 MM’YE KADAR SU İÇİNDE GİDEBİLEN FORD RANGER… 19 İNÇLİK JANTLARLA GÖZ KAMAŞTIRICI AMAROK… GENİŞ İÇ HACİM VE DEVASA BAGAJ KAPASİTESİ İLE MITSUBISHI L200… SUNDUKLARI KONFOR İLE ŞEHİRDE SEDANLARIN, GÜÇLERİ İLE OFF-ROAD’DA SUV’LARIN TAHTINI SALLAYAN KAMYONETLER…

GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAKSINIZ: HOLOGRAPHIC GELİYOR!

MICROSOFT SANAL GERÇEKLİĞİ SON NOKTAYA ÇIKARMAK İÇİN KOLLARI SIVADI VE HOLOGRAPHIC’İ YILBAŞI’NDAN SONRA PİYASAYA SÜRME KARARI ALDI. O HALDE STAR WARS FİLMLERİNDEKİ GİBİ BİR TELEHOLOGRAM GÖRÜŞMEYE HAZIR OLUN!

MASAİLER GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLANIYOR

Doğu Afrika’da yarı göçebe yaşayan Masai kabilesi, elektrik sorununu artık güneş enerjisi ile çözüyor. Green Energy Africa, Kenyalı kadınlara güneş enerjisinden faydalanacakları malzemeleri, enerji tasarruflu lambaları, güneş panellerini ve şarj edilebilir pilleri sağlıyor. Masaili kadınlarsa böylelikle, ülkenin elektrik şebekesine hala erişimi olmayanlara elektrik götürüyor. Herkesin ışıktan faydalanabilmesi ve güneşten enerji üretebilmesi umuduyla kadınlar, eşeklerin üzerine astıkları güneş panelleriyle kapı kapı geziyor.

Google’ın CEO’su uçmaya hazırlanıyor

Google’ın kurucularından Larry Page’in uçan araba için yola çıkan 2 yeni şirkete yatırım yaptı. Page’den yatırım alan kuruluşlardan birisi 2010 yılında kurulan Zee.Arero adlı şirket. Bir diğer ise geçtiğimiz yıl kurulan Kitty Hawk. Larry Page’in her iki şirkete sağladığı destek de tamamen bireysel arzularının bir sonucu. Yani, Google’ın kurumsal olarak uçan otomobiller ile bir ilgilisi yok. Zee.Areo ekibi prototip modellerin test uçuşunu Google’ın Mountain View’deki merkezine bir saat uzaklıktaki bir havalimanında çoktan gerçekleştirmiş durumda. NASA, Boeing, Space X gibi şirket ve kuruluşlarda çalışmış isimleri bünyesine katan Zee.Areo’nun ilk testleri, iki adet tek kişilik koltuğa sahip bir araç üzerine yoğunlaşıyor.

VE IPHONE 7 KARŞINIZDA!

Apple, merakla beklenen iPhone 7’yi tanıttı. En radikal özellik ise kulaklıkta yapıldı. iPhone’da artık kulaklık girişi yok, kulaklık için Lightning kullanılacak. Öte yandan suya ve toza dayanıklı iPhone’un arka kamerası 2 adete çıkarıldı. iPhone 7’nin ön kamerası 7 megapiksel ve HD çözünürlüğünde görüntü alabiliyor. iPhone 7’nin arka kamerası ise 12 MP. iPhone 7 Plus ise her biri 12 MP olan çift kamerasıyla dikkat çekiyor. iPhone 7 Plus’ın 2 arka kamerasından biri geniş açı, diğer telefoto lensi görevi görüyor. Böylece artık daha fazla zoom yapabilmek mümkün.

Bahçe çimi nelere kadir...

Yeni bir araştırma ile bahçe çiminden yenilenebilir enerji kullanımını mümkün kılabilecek yeni bir yöntem keşfedildi. Birleşik Krallık ve Cardiff Üniversitesi Catalizör Enstitüsü’nden bilim insanları, güneş ışığı ve uygun maliyetli katalizör kullanarak çimden hidrojen elde etme yolunu buldular. Bu önemli çalışma, Royal Society dergisinde yayımlandı. Hidrojenin yeşil enerjide kullanımı için bilim insanları photoreforming veya photocatalysis olarak isimlendirilen prosesleri kullanıyor. Bu prosesler selülozu organik parçalara ayırıyor. Güneş ışığı kullanan basit bir katalizör ile aktivite edilerek hidrojene dönüşüm sağlanıyor.

BU TUVALET BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL

İngiltere’deki Cranfield Üniversitesi’nden araştırmacılar; enerji üretebilen, ucuz, temiz ve doğa dostu bir tuvalet geliştirdi. Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından da desteklenen projenin işleyişi ise şöyle; kullanıcı ‘işini bitirdikten’ sonra koku geçirmez dönen bir çanak, atığı toplama deposuna bırakıyor. Sıvı atıklar işlenirken bir nanoteknolojik membran, suyu filtreleyip yoğunlaştırıyor ve sudaki patojenlerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Bu su buharı ardından bir gaz yardımıyla kanaldan geçip damlacıkların yoğunlaştığı bir tüpe giriyor. Bu tüpte buhar yeniden patojen içermeyen sıvıya dönüştürülüyor. Bozulmamış temiz su, bahçe sulama ve hatta ev temizliğinde bile kullanılabiliyor. Katı atıklar ise atık bir deponun tabanına düşüyor ve burada pille çalışan Arşimed vidası, atığı ikinci bir alana gönderiyor. Bu alanda atık yakılıyor ve kül enerjisine dönüştürülüyor.

GELECEĞİN ŞEHRİ:

Panasonic, Nomura Real Estate Development Co. Ltd. işbirliği ile Japonya’da geleceğin şehrini inşa etmek üzere harekete geçti. “Sürdürülebilir Akıllı Şehir” olarak lanse edilen projenin, Tokyo’nun Güneybatısındaki Yokohama şehrinde inşa edilmesi planlanıyor. Enerji sistemi, hidrojen dolum istasyonu ve uluslararası öğrenciler için bir yurt içeren Sürdürülebilir Akıllı Şehir Tsunashima’nın geliştirilmesine 10 kuruluş katılıyor. Geleceğin şehri olarak planlanan Tsunashima için belirlenen hedefler arasında, karbondioksit emisyonunun yüzde 40 azaltılması, yüzde 30 ya da daha fazla oranda yeni enerjilerin kullanılması yer alıyor.

Sürücüsüz otobüs yola çıktı...

Mercedes sürücüsüz tırdan sonra kendi kendine gidebilen şehir içi otobüsünü Amsterdam’da test sürüşüne çıkardı. Geleceğin otobüsü, 20 kilometrelik ilk yolculuğunu direksiyon, gaz ve fren pedalı olmadan Amsterdam’ın halka açık yollarında gerçekleştirdi. ‘City Pilot’ adı verilen bağımsız sürüş teknolojisini kullanan otobüs, sahip olduğu navigasyon sayesinde Schiphol Havalimanı ve Haarlem kenti arasındaki 20 kilometrelik güzergâh üzerinde bulunan virajları, tünelleri ve trafik lambalarını, kurallara uygun şekilde geçmeyi başardı. Geleceğin Otobüsü programı çerçevesinde geliştirilen bu özel araç özellikle Avrupa’da belirlenen güzergâhlarda çok yakında aktif olarak kullanılmaya başlanacak.

ŞARJINIZI HİÇ BİTİRMEYECEK BİR FİKİR…

Kampçılar ve doğa sporlarının tutkunları için su enerjisini elektriğe çeviren bir portatif jeneratör tasarlandı. Çalışma prensibi ise çok basit; kılıfından çıkarttığınız Estream’i kulakçıklarını açarak bir nehre hatta göle bırakıyorsunuz. 4.5 saat boyunca suda kalan mini jeneratörünüz 3 telefon, kamera ve tabletinizi şarj edebiliyor.

Bu şemsiye bir harika

Suudi Arabistanlı 2 bilim insanı Hac vazifelerini yapmak için ülkelerine gelen Müslümanlara kolaylık sağlamak için güneş enerjili şemsiye geliştiriyorlar. Prototip aşamasında olan şemsiye, güneşten elde ettiği enerjiyi içine yerleştirilmiş fana güç sağlamak için kullanacak. Serinletmenin yanında, yön bulmada yardımcı bir GPS sistemi, fener ve cihaz şarj edebilmesi için 3 USB girişinin bulunması planlanan şemsiyenin adı “Kafka” olacak.

YEMEKLER BOYUT ATLADI!

3 boyutlu yazıcılar, uzun yıllardır teknoloji gündeminin heyecan verici maddeleri arasında. Son olarak dünyanın 3D yazıcı ile yemek üretip servis eden ilk restoranı da açıldı. Londra’da Food Ink. tarafından açılan restorana halk büyük ilgi gösterdi. Restoranın camından yemek hazırlanma süreçlerinin izlenmesi şeklinde gelişen ilgi, ‘tadına bakma’ aşamasına ise pek fazla ulaşamadı. Şimdilik bu yenilikçi fikri izlemekle yetinen insanların 3 boyutlu lokanta fikrine alışması biraz zaman alacak gibi gözüküyor.

BU YAZA DAMGA VURACAK ‘HAVALI’ SPORLAR

Yollarda yazın müjdesi Cabriolar bir bir artarken markaların yeni modelleri de yaza yetişti. İşte bu yaz aylarının çok hava atacak ve attığı havayı da hak edecek sportif canavarlar...

GEZERKEN MUTLAKA KULLANILMASI GEREKEN 20 UYGULAMA

Cep telefonlarının bilgisayar şeklini almasıyla onlarca hatta yüzlerce uygulama hayatımıza girdi. Bu uygulamalardan bazıları var ki, kur farkından kalacak en ucuz otele, size en yakın hastaneden en iyi restorana, etkinlik önerilerinden veterinere kadar her konuda destek veriyor. Özellikle de yurt dışı seyahatlerinde hayat kurtarıyor! Siz siz olun, seyahat çantanızı bile hazırlamadan önce bu uygulamaları yükleyin telefonunuza...

GELECEĞİ MERAK EDİYOR MUSUNUZ?

Herkes geleceği merak eder. Teknoloji nasıl gelişecek, neler olacak? Ünlü dahi Ray Kurzweıl, yalnızca merak etmekle kalmıyor, öngörüyor! Reenkarnasyon ile geri dönebileceğimizi, sanal bedenlerde yaşayabileceğimizi, yapay zekâlara sahip olacağımızı ve daha pek çok şeyi... Kurzweıl’e göre, 20 yıl sonrasının öngörülerine hazır mısınız?

Türk Telekom’dan dünyada bir ilk

Türk Telekom, Günışığı Projesi adı altında dünyada ilk kez yapılan bir uygulamaya başladı. Görme engeli yüzde 10’un altında olan çocukların sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek için bilgisayar oyunlarından yararlandı. ‘Günışığı Oyun Uygulaması’ ile az görenlerin görme işlevlerinin artırılması, el ve göz uyumunun sağlanması hedefleniyor. Oldukça canlı ve renkli görsellerin kullanıldığı bu uygulamanın dünyada bir benzeri daha yok. Üstelik uygulamadan sadece Türk çocukları değil, dünyadaki tüm çocuklar yararlanabilecek.

Google’dan araçlara ‘yapışkan’ yüzey

Teknoloji devi Google, trafik kazalarında hasarı azaltmak için ‘yapışkan’ yüzey patentini aldı. Araçların tamponu ve kaputuna uygulanan yapışkan yüzeye yayanın yapışıp, darbenin etkisiyle başka araçlara veya nesnelere çarpmaması amaçlanıyor. Patent öncelikle sürücüsüz arabalara yönelik tasarlandı. Fakat yapışkan yüzeyin herhangi bir araçta da kullanılabileceği belirtiliyor.

İstanbul’da yeni dönem: Akıllı durak

Teknoloji alanındaki en son yenilikleri giderek daha fazla kullanan İETT, çevre dostu bir sistem olan akıllı durak ile modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkânı sağlıyor. İETT otobüs durakları bundan böyle günümüz teknolojisine uygun hale getirilerek vatandaşların teknolojik ihtiyaçlarını da karşılayacak. Yeni otobüs duraklarında yolcular; otobüsler hangi duraktan geçer, otobüsüm kaçta gelir, hangi yolu kullanmalıyım ve trafik yoğunluğu nasıl? gibi soruların cevaplarını akıllı duraklar sayesinde öğrenebilecekler.

Efsane Nokia geri dönüyor

2 yıl önce sektörden çıkan Nokia, bir diğer Fin şirket HMD Global Oy ile anlaşarak tekrardan Nokia markasıyla cep telefonları üreteceğini açıkladı. Bir zamanlar dünyanın en büyük cep telefonu firmalarından olan Nokia, özellikle akıllı telefonların yükselişinden sonra 2014 yılında cep telefonu biriminin tüm hisselerini Microsoft’a satmıştı. Fakat telefon patentlerini elden bırakmayan Nokia, bir marka lisanslama anlaşmasıyla geri dönmeye karar verdi. Nokia, Microsoft’la yaptığı anlaşma kapsamında, 2 yıl süreyle cep telefonu alanında ABD’li teknoloji devine rakip olmaması şartı vardı. Anlaşmada yer alan sürenin dolmasıyla beraber Nokia sahalara dönmeye karar verdi.

3 boyutlu yazıcıyla uçak üretildi

İlk uçuş testlerinde başarılı olan Thor isimli model uçak, hava taşıt araçları üreten Airbus tarafından imal edildi. Thor 20 kilo ağırlığında ve yaklaşık 4 metre uzunluğunda. Bu model uçağın imal edilmesinin amacı, 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılacak bazı parçaların uçaklarda kullanılmasına imkan sağlamak. Yani, ileride üretilecek uçaklarda 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış bazı parçalar kullanılacak. Dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcı ürünü uçağı Thor, mühendislere göre, geleceğin üretim platformlarına ilham kaynağı olacak nitelikte bir hava aracı. Uzaktan kumanda ile uçurulan Thor, üretim aşamasında zamandan, uçuş aşamasında ise yakıttan ve paradan tasarruf edileceğini gösteren ilk model.

Robotlar da acı çeker!

Almanya’daki bilim insanları robotlara acı hissetmeyi öğretmek için yapay sinir sistemi üzerinde çalışıyor. Bu çalışma robotlara sistemlerine gelebilecek herhangi bir hasara hızlıca yanıt verebilme şansı verirken, robotlarla çalışan insanları da koruyabilecek. Bilim insanları sistemi “insan ağrısı araştırmalarına” dayandıracak. Sistemi test etmek için robot koluna yerleştirilen baskı ve ısıyı saptayan parmakucu sensörü sayesinde robotlar acı hissini anlayacak bu şekilde daha seri cevap verecek.

Deftere yaz, Bamboo Spark telefona aktarsın!

Teknolojiden geri kalmak istemeyip aynı zamanda kalem-kağıttan da vazgeçemeyenler için özel olarak tasarlanan Bamboo Spark kalem ve defter seti yazılanları anında tablete veya akıllı telefona aktarabiliyor. Devamında da teknolojik imkanların el verdiği şekilde düzenlemeye olanak veriyor.

Playstation’a sanal gerçeklİk gözlüğü gelİyor!

Japon teknoloji devi Sony’in oyun konsolu Playstation 4 için hazırladığı sanal gerçeklik gözlüğü Project Morpheus, 2016’nın ilk çeyreğinde tüketicilerle buluşuyor. Prototipin 5.7 inç boyutunda OLED ekranı bulunuyor. Bu yeni ekran kullanıcılara 100 derecelik görüş açısı sağlıyor. Sony, gözlükteki gecikme süresini 0.04 saniyeden 0.0018 saniyeye düşürerek gerçeğe çok yakın bir görüş yakalamayı da başardı.

Geleceğin tarımı: Dİkey tarla

Dikey Tarla’ projesi, Mimarlık Dergisi’nin Gelecek Projeleri Ödülü yarışmasında sürdürülebilirlik ödülü kazandı. Nüfusun yoğun olduğu kentlerde, arazinin uygun olmadığı veya toprak yapısı zayıf olan yerlerde çok katlı yapıların içinde ürün yetiştirmek üzere dizayn edilen tarla, güneşi maksimize etmek için hafif bambudan tasarlandı. Birçok tarımsal işlem katmanını destekleyen kulelerden oluşan proje, balıkların ve bitkilerin birlikte yaşamasına olanak sağlıyor. Sistem, balık atıkları ile bitkilerin beslenmesini sağlarken bitkilerden oluşan filtreleme de balıkların gelişmesini sağlıyor.

Kola takılan sanal klavye

Japon teknoloji firması NEC, akıllı saat ve gözlük kullanarak sadece kullanıcının görebildiği bir kol klavyesi geliştirdi. Arm Keypad (Kol klavyesi), adı verilen cihaz sadece bilgisayar klavyesi değil, telefon tuş takımı ve hatta piyano tuş takımı bile oluyor, sesli komutla çalışıyor. Gözlük hangi tuşa basıldığını tespit ederken, kol saatiyle de komutun şiddeti veya sıklığı belirleniyor.

Yağmurdan elektrik enerjisi

Çinli bilim insanları, yağmur damlalarını elektrik enerjisine dönüştüren güneş panelleri üretmeyi başardılar! Bilim insanlarının geliştirdiği atom inceliğindeki grafen katman, yağmur damlalarını enerjiye dönüştürebiliyor. Böylece güneş panelleri, güneşin görünmediği yağmurlu günlerde de enerji üretmeye devam ediyor. Teknoloji şu anki haliyle pek verimli değil; panel, gelen enerjinin yalnızca yüzde 6,5’luk kısmını enerjiye dönüştürebiliyor. Bu oran, yüzde 22 gibi daha yüksek oranlara sahip panellerin gerisinde kalıyor.

Bitkilerinizle koyu bir sohbete ne dersiniz?

Microsoft, Florence projesi ile bitkilere müzik dinletmenin bir adım ötesine gidiyor ve bitkilerle sohbet etmenizi sağlayacak bir program geliştiriyor. Proje, bitkinizi sensör donanımlı bir kapsüle koyduğunuzda ve bu kapsülü de bilgisayara bağladığınızda mesaj göndermenizi sağlıyor. Bilgisayar, sensör yardımıyla bitkinin yaprakları ve kökleri aracılığıyla mesajı alıp okuma yeteneğine sahip oluyor. Bilgisayara yazdığınız duygular Mors kodu gibi yanıp sönen bir seri ile iletiliyor. Ve mesajlarınız da bitkiniz tarafından cevaplandırılıyor.

OTOMOTİV DÜNYASININ DEDE-TORUNLARI

OTOMOTİV DÜNYASINDA ÖYLE MODELLER VAR Kİ, NE ÜRETİCİ NE DE TÜKETİCİ VAZGEÇEBİLİYOR. HAL BÖYLE OLUNCA 1950 MODEL BİR OTOMOBİLİN AYNI ÇİZGİLERLE YENİ TEKNOLOJİYE GÖRE TASARLANMIŞ MODELLERİNİ YOLLARDA GÖREBİLİYORUZ . İŞTE EFSANE OLMUŞ OTOMOBİLLERİN TORUNLARI...

Galler’de enerji tarlası kuruluyor!

Uzmanlar sürekli olarak alternatif enerji kaynakları üzerinde araştırmalar yapıyor. Bu sefer çalışmalarını deniz altında gerçekleştirecekler. Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisini kullanmak adına çalışma başlatan Galler, dünyanın en büyük gelgit enerjisi tarlasını kurmaya karar verdi. ‘Deltastream’ adı verilen proje rüzgar türbini mantığıyla çalışıyor. Sabitleme sistemi sayesinde türbinler gelgite karşı dayanıklılık gösteriyor, aynı zamanda gelgitten ortaya çıkan gücü elektriğe çevirebiliyor. Gelgit enerjisi sayesinde ilerde yaklaşık 10 bin evin elektrik ihtiyacının karşılanacağı düşünülüyor.

Kök hücreyle katarakt tedavisi

Çin’de kök hücre ile tedavide bir çığır açıldı. Çinli bilim insanları kataraktlı çocukları başarılı bir şekilde tedavi ettiler. Katarakt tedavisinde, gözün tekrar görebilmesi için normalde yapay bir mercek yerleştirilmesi gerekiyor. Ancak Çinli doktorlar, gözdeki kök hücreleri harekete geçirerek yeni bir göz merceği oluşmasını sağladılar. Katarakt, küçük bir neşter darbesiyle göz merceğinden çıkarılıyor, göz merceği kapsülü olarak bilinen dış yüzey korunuyor. Bu yapıya normalde hasarı onaran, göz merceği epitelyal kök hücreleri yerleştiriliyor ve mercek yeniden oluşturuluyor. Bu yöntemin tavşanlar ve maymunların ardından denenen 12 çocukta da başarılı olduğu belirtiliyor.

Sürdürülebilir ambalajlamada bir ilk

Cappy, Tetra Pak işbirliğiyle içecek sektöründe bir ilki hayata geçiriyor. Cappy, ürünlerini FSC Orman Yönetim Konseyi tarafından sertifikalandırılmış ormanlarda yetiştirilen ağaçlardan üretilen karton kutularda, meyve suyu severler ile buluşturuyor. FSC, ağaçların hasadının ormanın biyolojik çeşitliliğine, üretkenliğine ve ekolojik süreçlere zarar vermeyecek şekilde yapılmasını sağlayan sürdürülebilir yöntemleri destekliyor.

Instagram’da dizi keyfi

Fotoğraf ve kısa videolarımızı paylaştığımız Instagram, yepyeni bir konsepte imzasını attı. Sosyal medya platformu, Shield 5 adlı ilk orijinal video dizisini yayınlamaya başladı. 15 saniyelik bölümlerden oluşan dizi, toplamda 28 bölümden oluşuyor. 15 saniyelik kısacık video formatı ile izlenen dizi toplamda 7 dakikada tamamlandı ve bir ilke imza attı.

Sürücüsüz otobüs yollarda...

Sürücüsüz otomobil fikri çok da yabancı değil. Şimdi sırada sürücüsüz otobüs fikrine alışmak var ve hatta Hollandalılar tanıştılar bile. Sürücüsüz halk otobüsü için tasarlanan Wepod adı verilen mini otobüsler Hollanda’da trafiğe çıktı. Şoföre ihtiyacı olmayan 200 metre sürüşünü başarıyla tamamlayan Wepod’lar şimdilik saatte 8 kilometre hızla gidiyor. Her bir sefer için 6 yolcuyu taşıma kapasitesine sahip Wepod için tasarımcıları, bunun daha bir başlangıç olduğunu ve ileride daha da geliştireceklerini söylüyor.

Bu bebek arabası bir harika!

Smartbe öncelikle sürücüsüz bir bebek arabası. Ebeveyn ile arasına bir takip mesafesi bırakıyor ama onun izinden ayrılmıyor. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde yoldaki engelleri ve ebeveynin nereye gittiğini algılayabiliyor. Akıllı saat ve telefonlara bağlanabilen Smartbe, bebeğe özel iklimlendirme bile sağlıyor. Üst kısmında yer alan kamera ile bebeğin durumunu kontrol edebilme olanağı da sunan araba, bonus olarak bebek için müzik çalıyor.

Edison bile buna şaşırır

Bilim insanları ateş böceğinin elektriksiz olarak ürettiği doğal ışığın, nanoteknoloji yardımıyla 20-30 kat daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan yeni bir sistem geliştirdi. Yeni sistemle üretilen kızıl ötesi ışık, normal ışıktan daha uzun dalga boyuna sahip. Işık, gece görüşlü gözlükler, teleskoplar, kameralar ve tıbbi görüntülemede kullanılabilme potansiyeli taşıyor. Yani artık elektriksiz ışık üretilebiliyor!

Bırak kıyafetin önce kendini ısıtsın

Diyelim, hava sıcak diye üzerinize bir şey almadan evden çıktınız ve akşama doğru bir serinlik bastırdı. Ama gömleğinizdeki “ısıtma” özelliği devreye girerek sizi üşümekten kurtardı. Nasıl senaryo ama? MIT çalışan bilim insanları işte tam da bunu başardılar! İcat ettikleri bir polimer sayesinde güneş ışınlarından gelen ısı kimyasal bir reaksiyon olarak “depolanıyor” ve bu depolanan enerji yine kimyasal bir reaksiyonla dışarı çıkıyor. Yani giysiniz önce kendisini sonra da sizi ısıtabiliyor.

Yaprak pil olursa...

Maryland Üniversitesi’ndeki bilim insanları, pillerin önemli bileşenlerinin yerine yaprak kullanmayı başardılar! Doğaya zararlı pilleri imha edemediğimiz bilinen bir gerçek. Sebebi ise kadmiyum, kobalt ve kurşun gibi ağır metallerin havada ayrışıp serbest kalması. Bu nedenle bilim insanları daha sürdürülebilir materyallerle pil geliştirme kararı aldı. İlk deneme ağaç lifiyle oldu. Şimdi sıra yaprakta. Araştırma sonuçlandığında yaprak piller hayatımızda yer alabilecek.

Google’dan kansere savaş!

Google, kanser teşhisi koyabilecek akıllı hapın ardından bu kez de kanser, kalp krizi gibi rahatsızlıklara teşhis koyabilen bileklik üretimine hazırlanıyor. Çalışmayı yürüten Andrew Conrad, bilekliğin nanopartiküller yardımıyla vücutta hastalık taraması yapacağını ve erken teşhis imkanı sağlayabileceğini öne sürüyor.

Sharp RoboHon aslında bir telefon

Sharp, yeni bir akıllı telefon modeli geliştirdi. İnsansı robot görünümüne sahip yeni akıllı telefonun adı RoboHon. Bu küçük ve sevimli insansı robot yürüyebilmek, konuşabilmek ve dans edebilmek gibi çeşitli hareketlere sahip olmanın yanı sıra arkasında yer alan 2 inç’lik ekranı sayesinde bir akıllı telefon olarak da kullanılabiliyor. İnsanları yüzlerinden ve seslerinden tanıyabilen çok fonksiyonlu robot, kafa bölümünde yer alan projektör ile görüntü yansıtabilme özelliğine de sahip.

Geleceğin uçan solar gemileri

Futuristic Air Cruiseship adında üstü şeffaf tasarlanmış ve enerjisini güneş panellerinden alan uçak, adeta uçan bir gemi gibi. Uzun yolculuklarda yolcuların rahat bir yolculuk yapması için adeta biçilmiş kaftan. Şimdilik sadece sosyal medyada dolaşan görselleri biliyoruz ama Solar Impulse (sadece güneş enerjisi ile çalışan uçak) dünya turuna başladığına göre, bu tasarım “Neden olmasın?” dedirtiyor.

KİTAPLARIN GELECEĞİ: E-KİTAP

KİTAP KURDU MUSUNUZ? TATİLE GİDERKEN BİR BAVUL DA KİTAPLARINIZ İÇİN Mİ HAZIRLIYORSUNUZ YA DA EVİNİZİN BİR ODASINI KÜTÜPHANE Mİ YAPTINIZ? SİZCE DE ARTIK KİTAPLARINIZI CEBİNİZDE TAŞIMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ? E- KİTAP TAM SİZİN İÇİN…

SİZDEN BİR SHERLOCK HOLMES ÇIKAR MI?

“ODADAN KAÇIŞ” OYUNLARI BİLGİSAYAR OYUNLARININ PABUCUNU DAMA ATIYOR! ÇOĞUMUZUN BİLGİSAYAR, TABLET YA DA TELEFONLARIMIZDA ÇOKÇA OYNADIĞIMIZ KAÇIŞ OYUNLARININ GERÇEK HAYAT SİMÜLASYONU OLAN BU OYUNLAR, DÜNYADAN SONRA ÜLKEMİZDE DE HIZLA YAYILIYOR. TABİİ Kİ, BAŞI İSTANBUL ÇEKİYOR.

EFSANELERİN TOKYO GEÇİDİ

JAPON DEVLERİ EV SAHİBİ OLDUKLARI TOKYO MOTOR SHOW’DA GELECEĞİN OTOMOTİV SEKTÖRÜNE YÖN VERECEK KONSEPT OTOMOBİLLER VE SÜRÜCÜSÜZ MODELLERLE ADETA ŞOV YAPTI. İŞTE FUARDA DİKKAT ÇEKEN GELECEĞİN OTOMOBİLLERİ...

İşte Nokia OZO

Nokia, sonunda VR kamerası OZO hakkında tüm detayları gün ışığına çıkarttı. VR gözlüklere uygun 360 derecelik videolar çekebilen OZO, profesyonel seviyede video kaydedilebilmesine imkân tanıyor. Bu sayede film sektörü için de kullanılabilecek olan Nokia OZO, üzerinde tam kamera bulunduruyor. 2K x 2K kamera sensörlerinden oluşan OZO, 500 GB’lık SSD’ye 45 dakikalık görüntü kaydedebiliyor.

Adobe Flash artık yok!

Bir zamanların en popüler yazılımlarından olan Flash, internet reklamlarındaki hakimiyetini kaybetmesinin ardından Adobe tarafından kaldırıldı. Gelinen noktada HTML5 ve WebGL gibi yeniliklerin Flash’ı yenilenme sürecine girmeye mecbur bıraktığını belirten Adobe, Flash Professional CC sürümünün adını değiştirerek bundan böyle “Adobe Animate CC” ismiyle var olacağını belirtti.

Li-fi Wi-fi’den 100 kat hızlı

Radyo dalgaları yerine verileri iletmek için görünür ışık tayfı kullanan bir yöntemle, wi-fi’dan 100 kat hızlı internet erişimi sağlandı. Li-fi için standart bir LED lambası gibi bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve bir foto dedektör gerekiyor. Li-fi’a uygun bir hale getirilmiş bir ampülle 1Gbps (saniyede 1 gigabit) hızına ulaşılsa da güneş ışığının zararlı olması ve duvarlardan geçememesi Li-fi’nin üzerinde biraz daha çalışılacağı anlamına geliyor.

Bitwalking dolarları

Piyasaya yeni sürülen adım sayan sanal para sistemi, kişi ne ka dar çok yürüyüp hareket ederse o kadar birikiyor. Bitwalking (Bityürüme) dolarlarıyla sanal cüzdanını kabartmak isteyenlerin bol bol yürümesi gerekiyor. Cep telefonuna yüklenebilen bir uygulama sayesinde, telefon sahibinin adımları sayılıyor ve her 10 bin adımda, yani yaklaşık 8 kilometrede, 1 dolar kazanılıyor. Kazanılan paraları internet alışverişlerinde harcamak ya da sanal döviz bürolarında gerçek paraya dönüştürmek de mümkün.

Elektrikli katlanabilir bisiklet

Adından oldukça söz ettiren Gi FlyBike, kendi alanında bir devrim yapmışa benziyor. Gi FlyBike, sadece bir saniye içinde katlanıyor. Android ve Apple ile uyum gösteren bisiklet, akıllı telefonlar için özel bir bölüme sahip ve telefonunuzu, bu bölüme yerleştirdiğinizde çok başarılı bir navigasyon cihazı haline getiriyor. Tek bir şarj ile 60 kilometre yol gitmenizi sağlayan bisiklet maksimum 25 km’ye çıkıyor.

En yeşil şehir: Vancouver

Dünyaca ünlü bir beyaz eşya markası son zamanların en doğa dostu şehirlerini belirledi. Yapılan araştırmada 120 şehir incelendi. Bu şehirlerin doğa dost olmalarının yanında belirleyici bir diğer özellikleri de var. Bu şehirlerin hepsi tarih, kültür, dost canlısı insanlar ve ilgi çekici yerleşim alanları bakımından oldukça zengin şehirler. Listede Vancouver birinci olurken onu; Curitiba- Brezilya, Kopenhag- Danimarka, Cape Town-Güney Afrika, San Francisco- ABD takip etti.

Dünyanın güneş enerjili en büyük binası

Çin dünyanın en büyük güneşle elektrik sağlayan binasına ev sahipliği yapıyor. Ülkenin kuzeybatısında Shangdong bölgesindeki Dezhou şehrinde bulunan 75 bin metrekare üzerine kurulu bu yapı; dünyanın güneş enerjisi ile çalışan en büyük binası. Binaya yerleştirilen 5 bin metrekarelik güneş panelleri ile ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 95’i alternatif enerji kaynaklarından sağlanıyor. Yapıda güneş enerjisiyle çalışan sıcak su, desalinasyon (tuzdan arındırma) tesisi ve güneş enerjisi temalı bir park bulunuyor.

Sıra dünyanın ikizinde

Bilim insanları güneş sisteminin dışında, Dünya ile hemen hemen aynı boyutta, Venüs’e benzeyen bir gezegen buldular. Bunun şimdiye kadar güneş sistemi dışında bulunan en önemli gezegen olduğu bildiriliyor. Yörüngesinde döndüğü küçük yıldıza atıfla GJ 1132b adı verilen gezegen, dünyadan ‘sadece’ 39 ışık yılı (370 trilyon kilometre) uzakta ve Hubble Uzay Teleskobu’nun görüş alanı içinde. Bu nedenle ileride atmosferini daha yakından incelemek mümkün olacak.

Atmotube ile siz de ölçebilirsiniz

Atmotube, kullanıcılarının ortamdaki hava kalitesini ölçebilmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirdi. Titanyum gövdeye sahip olan Atmotube bir hava kalite skoru belirlemiş. Böylece girdiğiniz her ortamda hava kalitesinin nasıl olduğuna dair bir fikriniz olabiliyor. Atmotube havadaki nem, hava sıcaklığı ya da karbonmonoksit gibi zehirli gazların varlığını tespit ediyor.

Güneş enerjili dev yapay ağaçlar

Singapur’un “Marina Bay” olarak adlandırılan bölgesinde bir projeyle teknoloji ve bahçeler bir araya getirildi: 101 hektarlık alan yeniden yapılandırıldı ve güneş enerjisiyle elektrik üreten dev yapay ağaçlar da kullanıldı. Şehirdeki bina yoğunluğuna rağmen yeşillendirilen bu alan sayesinde amaç bahçe içinde bir şehir yaratmaktı. Söz konusu bahçe dünyanın her tarafından 226 bin bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapıyor.

Uzay marulunun besin değeri var mı, öğreneceğiz.

NASA’nın canlı yayınında, çekimsizlik koşullarında yetiştirilen kırmızı marul yapraklarını yiyen astronotlar, “Harika! Lezzetli! Ne kadar taze!” yorumunda bulundu. Astronotlar 8 Temmuz’da ektikleri marulun yarısını uzay istasyonunda önce sade ardından zeytinyağı ve sosla tüketti. Kalan yarısını ise uzun bir yolculuk bekliyor. Dondurulan uzay marulu oksijensiz ortamda üretilen bitkilerin besin değeri araştırması için dünyaya gönderildi. Bu çalışmanın Mars’ta gıda üretimi konusunda belirleyici olması bekleniyor.

Boğazdaki bakteriden şizofren tanısı

Şizofren tanısının konmasında yeni bir kapı aralanıyor. George Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada şizofren tanısı konulmuş hastalarda kontrol grubundakilerden çok daha farklı boğaz bakterileri olduğu görüldü. Kontrol grubunda farklı konsantrasyonlarda da olsa sağlıklı bireylerdeki ile ortak bakteriler gözükürken şizofreni tanısı konulmuş bireylerde ağırlıklı olarak laktik asit bakterileri tespit edildi. 32 kişilik bir araştırma az gibi görülse de bilim insanları araştırmanın genişletilebilecek kadar dikkat çekici olduğunu belirtiyorlar.

Çantada taşınabilir araçların öncüsü

Japon mühendisler dünyanın ilk çantada taşınabilir aracını ürettiler. Yaklaşık 3,5 kg ağırlığındaki kişisel araç bir laptop boyutunda. Demek oluyor ki, artık aracınızı çantanızda gezdirebileceksiniz. WalkCar adı verilen cihaz, 4 tekerlekli elektrikli bir kaykayla, Segway teknolojisini buluşturuyor. Hafif alüminyumdan üretilen cihaz enerji ihtiyacını lityum pillerle karşılıyor. Araca binen kişi WalkCar’ı gitmek istediği yöne doğru ağırlık vererek yönetiyor. Cihazın ortalama hızı ise yaklaşık saatte 10 km. Ayrıca 3 saatlik bir şarjla yaklaşık 11 kilometre yol gidebiliyor.

Elektrikli otomobili şarj eden yol yapılıyor

İngiltere, elektrikli otomobillerin otoyolda ilerlerken kablosuz olarak şarj edilebilmesini sağlayacak bir “elektrikli yol projesi” üstünde çal›fl›yor. Sistem yolun altına döşenen elektrik kabloları sayesinde çalışıyor; kablolar elektromanyetik alan yaratıyor, araçların içindeki bir bobin de bunu elektriğe dönüştürüyor. “Kablosuz şarj yolu”, başka ülkelerde kısa mesafeler için olsa da kullanılıyor. Güney Kore’nin Gumi kentinde 2013’te açılan bir yolun 12 km’lik bölümü, elektrikli belediye otobüslerinin bataryalarını, hareket halindeyken kablosuz şarj ediyor.

Yapay inek sütü fikrine alışmak gerek

Amerika’daki biyomühendisler, marketlere daha sürdürülebilir bir seçenek sunmak amacıyla genetiği değiştirilmiş mayadan dünyanın ilk yapay inek sütünü geliştiriyorlar. Muufri adı verilen süt için DNA, süt ineklerinden çıkartılıyor ve belirli dizileri, maya hücreleri içine yerleştiriliyor. İstenilen sıcaklıkta ve konsantrasyonlarda endüstriyel ölçekli petri kaplarına yerleştirilen maya kültürü büyüyor ve birkaç gün içinde maya, yeterli süt üretimi düzeyine geliyor. Genetik mutasyon olduğu için tartışmalı da olsa yapay sütün doğal sütten daha besleyici olduğu iddialar da arasında.

Apple TV’ye devrim gibi özellikler geliyor

Yeni Apple TV, tvOS işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu yeni işletim sistemi sadece Apple TV’ye özel. Bir diğer özellik de yeni kumandanın üzerinde direk Siri’yi çalıştırabileceğiniz buton olması. Kumanda üzerindeki dokunmatik ekran sayesinde de videolarda sahneleri ileri geri almak çok daha kolay ve rahat bir hale getirilmiş. Siri ile TV ana ekranında “Zeki Demirkubuz’un en yeni filmini getir” komutunu verdiğinizde Siri size onu bulup getiriyor ve izleyebiliyorsunuz ya da örneğin filmde bir sahne kaçırdınız, “Edward en son ne söyledi?” diye sesli komutla sorduğunuzda Siri tarafından otomatik olarak o sahneye geçiş yapılıyor ve kaçırdığınız bölümü izlemeniz sağlanıyor.

Lego’nun protez kolu umut oluyor

Kolunuzun bir ucuna tık diye bir makine veya bir Star Wars uzay gemisi takabildiğinizi hayal edin. Lego’nun ileri seviye protez tasarımları sayesinde bu çok yakın zamanda protez kullanan çocuklar için sıradan bir oyun haline gelebilecek. Gövdeden gelen kas hareketlerini algılayan alıcılar sayesinde robotik protezi kontrol edebilmesi için bir sinyal gönderiliyor. Protezde bulunan genel bir işlemci ve Lego Mindstorms’un (Lego şirketinin robotik birimi) sağladığı motor sayesinde, protez kullanıcısı kendi protezini baştan yaratıp, programlayabiliyor ve hatta kişiselleştirebiliyor.

SOSYAL MEDYADA KALICI OLABİLMENİN 10 YOLU!

SON ZAMANLARDA ÜNLÜ MARKALAR SOSYAL MEDYANIN NİMETLERİNDEN YARARLANMAK İÇİN HER TÜRLÜ YOLU DENİYOR. PEKİ, SOSYAL MEDYADA DOĞRU BİR YOL İZLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI? İŞTE ŞİRKETLER İÇİN 10 ADIMDA SOSYAL MEDYA KULLANIMI...

BU ARABALARI ALMAK İÇİN ZENGİN OLMAK YETMİYOR

HER OTOMOBİLSEVERİN HAYALİNDE BİR FERRARİ YA DA ROLLS-ROYCE’ÜN DİREKSİYONUNA OTURMAK VARDIR. AMA O DİREKSİYON İÇİN SADECE ÇOK ZENGİN OLMANIZ YETERLİ OLMAYABİLİR. YÜZLERCE OTOMOBİL FİRMASI VE BİNLERCE MODELDEN BAZILARI VAR Kİ; GERÇEKTEN HEM ÇOK ÖZELLER HEM DE SAHİP OLUNMASI NEREDEYSE İMKÂNSIZLAR.

BU UYGULAMALAR BİR HARİKA DOSTUM!

AKILLI TELEFONLAR, TABLETLER DERKEN HER GÜN YENİ BİR UYGULAMA HAYATIMIZA KATILIR OLDU. ARTIK, BİLDİĞİMİZ YA DA BİLMEDİĞİMİZ BİR KENTİN HARİTASINI İKİ DAKİKADA TELEFONUMUZA İNDİREBİLİYOR YA DA HİÇ BİLMEDİĞİMİZ BİR MÜZEYİ CEBİMİZE SIĞDIRABİLİYORUZ. ŞEHİRLERARASI YOLCULUĞUN EN EĞLENCELİ HALİNİ SUNAN UYGULAMALARIN YANI SIRA BAZILARI DA BİZİM İÇİN PARK YERİ TUTUYOR.

Katlanabilir TV!

Güney Kore firması LG, 55 inç ve sadece 0,97 mm kalınlığında bir ekranını tanıttı. Ekrandaki paneller elektrik verildiğinde ışık veren organik malzemelerden yapılıyor, bu da ekranlara arkadan ışık gelmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Böylelikle oldukça incelen ekran 1,9 kg ağırlığında ve yüzeylere mıknatıslarla tutturulabiliyor. “Duvar kağıdı ekran” büyük mıknatıslar yardımı ile kavisli yüzeylerde rahatlıkla sabitlenebiliyor. Bu ekran ileride katlanıp, rulo halinde çantalara girebilecek TV’lerin müjdecisi olarak görülüyor.

Çanta için hayvan katliamına son

Hollandalı bir tasarım firması atık meyve ve sebzelerin derinin yerini alabileceği bir proje üzerinde çalışıyor. ‘Rotterdam Fruitleather’ adı verilen proje kapsamında marketlerin çöplerinden toplanan atık meyve ve sebzeler ezilip, pişiriliyor ve mumsu dokuyu yakalamak için kurutuluyor. Tasarımcılar tamamen atık meyve ve sebzeden üretilen bu maddeden yapılmış bir çanta ve sandalye ürettiklerini, ilerleyen dönemde deri ihtiyacının tamamını bu maddeden sağlayabileceklerini belirtiyorlar.

ÖZGÜRLÜĞÜN DİĞER ADI: KARAVANLAR

DİLEDİĞİNİZ ZAMAN DİLEDİĞİNİZ YERE GİTME ÖZGÜRLÜĞÜ SUNAN KARAVANLAR, SİZDE DE BİR ARAÇTAN ÇOK SIMSICAK BİR YUVA İZLENİMİ YARATMIYOR MU? BU SICAK YUVAYA KAVUŞMAK ÇOK DA UZAK BİR HAYAL DEĞİL. ÜSTELİK MEVSİM OLARAK DA TAM ZAMANI! YETER Kİ SİZ, NASIL BİR KARAVAN İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN.

HER AN HER YERDEN CANLI YAYIN:PERISCOPE

AKILLI TELEFONLAR PERISCOPE SAYESİNDE ARTIK BİRER CANLI YAYIN ARACI! EVDEN, SİNEMADAN, KONSERDEN HATTA TAKIMINIZIN MAÇINDAN CANLI YAYIN YAPABİLECEĞİNİZ BU UYGULAMA SİZİ FENOMEN DE YAPABİLİR, SUÇLU DA! AMAN DİKKAT...

TEKNOLOJİ “BULUT”LARDA!

TEKNOLOJİNİN GÜNLÜK HAYATTA VE İŞ YAŞAMINDA DAHA ÇOK YER KAPLAMASI HEM MALİYETLERİ HEM DE YETİŞMİŞ İNSAN İHTİYACINI ARTIRDI. TAM BU NOKTADA DEVREYE GİREN BULUT TEKNOLOJİSİ, MALİYETLERİ AZALTARAK ŞİRKETLERİN ÜZERİNDEKİ YÜKÜ HAFİFLETMEYİ AMAÇLIYOR.

TÜM YÖNLERİYLE ANDROİD BİR HAYAT!

ANDROİD’İn YALNIZCA TELEFON YAZILIMI /İŞLETİM SİSTEMİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYİN. ŞİMDİLERDE BUZDOLABINDAN OYUN KONSOLLARINA, SAATTEN OTOMOBİLE HAYATIN TAMAMEN İÇİNDE! YAKIN GELECEKTE VAZGEÇİLMEZ OLACAK ANDROİD’İN BU KADAR GELİŞMESİNİN NEDENLERİ: AÇIK KAYNAK, UYARLANABİLİR VE TABİİ EN ÖNEMLİSİ ÜCRETSİZ OLMASI…

NASA Uzay taksisi yapıyor

NASA, ticari mürettebatını uluslararası uzay istasyonuna götür getir uçuşunu yapacak ilk CST-100 uzay taksisi siparişini Boeing’e verdi. Taksi, 2017 tarihinde uçuşlara hazır olur olmaz insanlı uçuşlara başlayacak. Günümüzde ABD’li astronotların uzay istasyonuna ulaşımını Rusya sağlıyor ve koltuk başına 70 milyon dolar alıyor. NASA, Boeing ve SpaceX’in koltuk başı fiyatının 58 milyon dolar olacağını tahmin ediyor.

Google lensler geliyor

Günlük yaşam yardımcısı kontakt lensler devri başlıyor. Google’ın şeker hastaları için ürettiği glikoz ölçer kontakt lens bu konuda üretilen ilk ürünlerden. Henüz test aşamasında olan lensin arasına ufacık bir kablosuz çip ile küçük bir glikoz sensörü yerleştiriliyor. Bu ikili her dakika başı göz yaşındaki glikozu ölçüyor. Henüz oldukça yeni olan bu teknolojiye bir de LED ilavesi düşünülüyor. Böylece kan şekeri belli bir düzeyin üzerine çıktığında lenste ışık yanacak ve bireyi uyaracak.

2100’de Everest’te buzul olmayacak

Araştırmacılar, Himalayaların Everest bölgesindeki buzların, 2100 yılına kadar yüzde 73 ila yüzde 96 oranında kaybedileceğini öngörüyor. Everest Dağı, mevsimsel buzul erimesinin yaşanmasının ardından bölgedeki canlılar için hayati olan su kaynaklarını sağlıyor, ancak yok olan buz, aynı zamanda birçok doğal riski ortaya çıkartıyor. Eriyen buzun oluşturduğu su, dev ölümcül sellere dönüşmeden önce birikinti barajlarının ardında toplanması gerekiyor.

Hem ofis hem TV hem de PC!

Microsoft’un sadece ofisler ve şirketler için çıkardığı Surface Hub satışa sunuldu. “Toplantı merkezi” gibi görev yapabilen dev ekranlı bilgisayar, çoklu dokunmatik ekranı,skype ile görüşme yapabilme olanağı ve 4K görüntü kalitesi sunuyor. İçeriğinde Intel Core i7 işlemci ve Nvidia GPU barındıran Surface Hub, Windows 10 desteği ve Office ile birlikte satışa çıktı.

5 yılda okyanuslar temizlenir mi?

20 yaşındaki üniversite öğrencisi 5 yılda okyanusları temizlemeyi hedefliyor. Dünyanın en büyük çaplı temizleme sistemi 2 kilometre genişliğinde temizleme işlemi gerçekleştirebiliyor. Japonya’nın Tsuşima Adası kıyılarında test çalışmalarına başlayan sistem, çöpleri yönlendirdikten sonra birikenleri yüzen bariyerler yardımı ile toplanabilir hale getiriyor. Ayrıca sistemin sudaki canlı yaşamına da zarar vermeyeceği söyleniyor.

Güneş enerjisi ile çalışan “Akıllı Yüzer Çiftlikler”

İspanyol Javier F. Ponce çevreye yararlı kentsel tasarımlarına bir yenisini ekledi. Akıllı Yüzer Çiftlikler adını verdiği proje ile suda bitki yetiştirme yöntemi ile sebze üretmeyi hedefliyor. Aynı zamanda akuakültür ile deniz tarım faaliyetleri de çiftliğin planları arasında bulunuyor. Dikdörtgen şekilde yüzer balık çiftliklerinden ilham alarak tasarlanan çiftlik, nüfus artışı karşısındaki gıda kıtlığı soru çözümüne katkı sağlamayı amaçlıyor.

Rüzgar ve güneş enerjisi ile çalışan geleceğin evi

Nice Architects şirketi tarafından tasarlanan Ecocapsules isimli tasarım, her yerde ve koşulda yaşam imkânı sunan çevreci bir mini ev. Bilim kurgu tasarımlarını anımsatan bu fütüristik dizayn içerisinde güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanan sistemleri barındırıyor. Böylelikle sıcak su, ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılıyor. Yağmur suyu yakalayan bir sistemle su depolayabilen Ecocapsules, bu sayede su ihtiyacını da çevreci şekilde gideriyor

YouTube’da 8K keyfi!

YouTube’un geçtiğimiz yıllarda çıkardığı ve video izleme keyfini arttıran 4K video kalitesi artık 8K’ya çıktı. YouTube’un 8K (4.320p) çözünürlükteki yeni video desteğini popüler video yapımcısı Marques Brownlee, Google+ hesabından duyurdu.Tabii ki videoyu izlemek için iyi bir internetinizin ve 8K’yı destekleyecek bir bilgisayar ekranınızın ya da televizyonunuzun olması gerektiğini hatırlatalım.

Dijital enerji santrali geliyor

Dünya enerji devi General Electric, yenilenebilir enerjinin,mevcut enerji şebekesine daha etkin bir şekilde entegre olmasına yardımcı olması planlanan dijital rüzgar santrali teknolojisini açıkladı. Bu teknoloji, bir rüzgâr santralinin enerji üretimini yüzde 20’ye kadar artırıyor ve rüzgâr endüstrisi için yaklaşık 50 milyar dolarlık bir değer üretilmesine olanak tanıyor. Teknolojinin kullanımının artmasıyla yenilebilir enerjilerin maliyetlerinin düşmesi de bekleniyor.

DİZİ ENDÜSTRİSİNİN YILLIK CİROSU 1 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

TÜRKİYE, TELEVİZYON KARŞISINDA VAKİT GEÇİRMEYİ SEVEN BİR ÜLKE… ÖYLE Kİ ÇAY, KAHVE VE İHTİYAÇ MOLALARI BİLE REKLAM ARALARINDA VERİLİYOR. BU BÜYÜK İLGİ DE DİZİLERİ KANALLARININ EN ÖNEMLİ GELİR ARACI KONUMUNA GETİRİYOR. ÜNLÜ OYUNCULARIN BÖLÜM BAŞINA ALDIKLARI ASTRONOMİK ÜCRETLERLE YAPIM MALİYETİ YÜKSELİRKEN, DİZİLER YAKLAŞIK 1 MİLYAR TL’LİK BİR SEKTÖR YARATIYOR.

‘SÜPER’LER CENEVRE’DE ŞOV YAPTI

CENEVRE OTOMOBİL FUARI YİNE YILIN EN İYİ MODELLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI. SÜRÜCÜSÜZ RINSPEED İLE TUZLU SU İLE ÇALIŞAN ELEKTRİKLİ SÜPER SPOR OTOMOBİL NANOFLOWCELL, FERRARI VE AUDI GİBİ DEV MARKALARDAN AŞAĞI KALMADI. İŞTE CENEVRE’NİN EN ÇOK KONUŞULANLARI…

YÜZYILLIK DEVRİM: DRONE

ASKERİ KULLANIM İÇİN ORTAYA ÇIKAN DRONE’LAR, ŞİMDİLERDE AMBULANS OLARAK HAYAT KURTARIYOR YA DA GOOGLE’IN, DÜNYANIN EN ÜCRA YERLERİNE İNTERNET GÖTÜRMESİNİ SAĞLIYOR.

Bu köpek evi bir harika!

Samsung, içinde koşu bandı, havuzu, tableti olan fantastik bir köpek kulübesi tasarladı. “Samsung Dream Doghouse” projesinin yöneticisi bunun “Geleceğin köpek kulübeleri” projesi olduğunu söylüyor. İki odası olan kulübenin içinde bir sürü yastık, suni çim ile tasarlanmış koşu bandı, otomatik mama, su sistemi ve Samsung Tab S bulunuyor. Köpeğiniz için bir nevi TV görevi gören tablete, köpeğinizin dikkatini çekecek filmler, videolar da yükleyebiliyorsunuz. Şu an sadece İngiltere’de satışa sunulan kulübelerin fiyatı 30 bin dolar civarında.

Telefonlar güneş enerjisiyle şarj edilebilecek

Yakın bir zamanda şarj aletini yanınızda taşımaya gerek kalmayacak. Akıllı telefonların şarj sorununu ortadan kaldırabilmek için yoğun bir şekilde çalışan teknoloji şirketleri, güneş enerjisini kullanarak akıllı telefonların şarj edilebilmesine olanak sağlıyor. Sistemin ismi Wysips Crystal. Telefonun içerisine entegre edilen bu şarj sistemi, ekstra bir aksesuara ihtiyaç duymadan şarj işlemini gerçekleştiriyor. Küresel çapta uygun bir fiyat politikası ile çok popüler olmaması için hiç bir neden yok!

Satürn’nde hayat belirtisi!

NASA’nın uzay aracı Cassini, Satürn gezegeninin uydusu olan Enceladus üzerinde hidrotermal faaliyetlere dair bulgulara ulaştı. “NASA’s Science Mission Directorate” yetkilisi, astronot John Grunsfeld’a göre bu bulgular, Enceladus’un yeraltının okyanuslarla kaplı olduğunu ve canlı organizmaların yaşabileceği her türlü jeolojik koşullar oluşabileceğini gösteriyor. Bu da insanoğlunu “Evrende yalnız mıyız?” sorusunun cevabına bir adım daha yaklaştırıyor!

Tam vücut nakli yapılabilir mi?

Sergio Canavero adlı İtalyan cerrah, 2 yıla kadar tam vücut nakli operasyonu yapmanın mümkün hale geleceğini iddia etti. Doktor, yaşayan bir insanın başını, bir donörden alınacak vücuda nakletmeyi planlıyor. Ancak birçok doktor, projeye şüphe ve endişeyle bakıyor ve bunun mümkün olmayacağını savunuyor. Tıbbi etik kurullarının, naklin başarılı olup, olmayacağını görmek için maymunlar üzerinde bile deneme yapılmasına izin vermesi mümkün görünmüyor.

Uzaydan dünyaya güneş enerjisi aktarılacak

Japon bilim adamları, 1.8 kilovat enerjiyi kablo kullanmadan mikrodalga aktarımıyla 55 metre uzağa taşımayı başardılar. Japon Hava-Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) uzmanlarının 55 metrelik mesafede taşıdığı enerji, şimdilik sadece bir su ısıtıcısı çalıştırmaya yetse de gelecekte çok daha büyük uzaklıklarda başarılı sonuçlar elde edileceği belirtiliyor. Bu yöntem ile gelecekte uzayda kurulacak güneş panellerinden sağlanan enerjinin dünyaya aktarılması hedefleniyor.

Plastik atıktan yiyecek yapılabilir mi?

Dünyadaki en büyük atık çeşidi olan plastiklerin doğaya karışma süresi oldukça uzun. Bu nedenle plastik ürünler dünyanın en ciddi atıkları arasında başı çekiyor. Fungi Mutarium adı verilen deney ise atık plastikten yiyecek üretmeyi planlıyor. Deneyde plastikleri içindeki toksik maddeler olmadan ayrıştıran Pestalotiopsis Microspora isimli mantar kullanılıyor. Sterilize edilen plastik yumurta gibi görünen ve mantar ile plastiğin etkileşime geçme yeri olan kapsüllerin içine yerleştiriyor. Daha sonra da bu plastiğin bulunduğu kapsüle steril bir şekilde mantarın seyreltilmiş kısmı enjekte edilerek birkaç hafta bekleniyor. Birkaç ay sonra ortaya çıkan ve yumurtaya benzeyen şey, yenilebilir bir şeye dönüşüyor.

Eiffel de “yeşil” ışık yaktı!

Dünyanın en gözde turistik yapılarından biri olan ve Fransa’nın sembolü olarak görülen Eyfel Kulesi, rüzgar türbinleri ile doğaya daha saygılı hale geliyor. Böylece aydınlatılması için oldukça fazla enerji harcanan kulenin elektrik ihtiyacının en azından bir kısmı doğal enerji kaynağından karşılanacak. Eyfel Kulesi’nin 2’nci katına konumlandırılan 2 adet rüzgar tribünü, rüzgar nereden eserse essin enerji üretebiliyor. Her şey planlandığı gibi giderse kulenin elektrik ihtiyacının yüzde 25 oranında azalacağı düşünülüyor.

İşte dünyanın en hızlı arabası!

Dünyanın en hızlı aracı yakında hazır olacak. İngiltere’nin Bristol kentinde geliştirilen ve bir otomobilden çok rokete benzeyen Bloodhound, çok yakında havaalanı pistinde düşük hızla bir deneme sürüşü gerçekleştirecek. Her şey yolunda giderse, Bloodhound dünya sürat rekorunu kırma denemesini yapmak üzere Güney Afrika’ya gönderilecek. Aracı, İngiltere Hava Kuvvetleri’nden saatte bin 228 km ile daha önceki dünya rekorunu elinde bulunduran Filo Komutanı Andy Green kullanacak.

Fosil yakıtsız 'Devr-i Alem'

Fosil yakıt kullanmadan dünyanın etrafında bir tur atmayı planlayan İsviçreli pilot Andre Borschberg yola koyuldu. Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçağıyla Abu Dabi’den yola çıkan pilot, dünyanın çevresini 5 ay içinde dolaşmayı planlıyor. İki pilotun dönüşümlü kullanacakları Solar Impulse-2 isimli uçağın kanatlarındaki 17 bin adet güneş enerji hücresi ve gece uçuşlarında kullanılacak lityum iyon piller yaşamsal önemde. Pilotlar dünyanın farklı noktalarında mola verip, uçağın bakımını yapacak ve güneş enerjisi ve alternatif ve temiz yakıt kullanımı konularında çeşitli mesajlar verecekler. Solar Impulse-2’nin başarısının fosil yakıt kullanımının azaltılması konusunda önemli bir dönüm noktası olması bekleniyor.

GELECEĞİN OTOMOBİLLERİ NASIL OLACAK?

GOOGLE GİBİ TEKNOLOJİ DEVİNİN OTOMOBİL DÜNYASINA GİRMESİYLE GELECEĞİN OTOMOBİLLERİNE OLAN MERAK ARTMAYA BAŞLADI. SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLLER, LAZER TEKNOLOJİLERİ, KİŞİLEŞTİRMELER... BAKALIM BİZİ DAHA NELER BEKLİYOR?

DİJİTAL PAZARLAMANIN GİZLİ KAHRAMANI: CRM /E-BÜLTEN

E-TİCARETTE PAZARLAMA ARAÇLARININ GERİ DÖNÜŞÜ KARŞILAŞTIRILDIĞINDA E-BÜLTEN AÇIK ARA LİDER. PEKİ, DİJİTAL PAZARLAMANIN GİZLİ KAHRAMANI -CRM / E-BÜLTEN NEDİR? TİCARET HACMİNİ GELİŞTİRMEK VE ELBETTE RAKİPLERE FARK ATMAK İÇİN BU KONUDA NELER YAPILMALI? E-MAIL GÖNDERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

IMAX'e Rakip: Dolby Cinema

Ses teknolojileri ile tüm dünyanın tanıdığı Dolby çok yakında IMAX sinema teknolojisine rakip olacak Dolby Cinema ile karşımıza gelecek. Yıllardır kullanılmakta olan Dolby Vision projeksiyon teknolojisinin de katkısıyla şimdiye kadar hiç tecrübe edilmemiş bir sinema serüveni yaşatacağını söyleyen Dolby, IMAX’i piyasadan silebileceğini iddia ediyor. Şimdiden dev sinema zincirleri ve film stüdyoları ile görüşmeye başlayan Dolby’nin ilk salonu Hollanda’da açılıyor.

Diyeti bozana elektrik!

Teknolojinin sağlıklı kalabilmek için geliştirilen ürünlerine bir yenisi daha eklendi! Amerikalı bir teknoloji şirketi, diyet yapmakta zorlananlar için “şok terapi” uygulayan bir elektronik bileklik geliştirdi. Pavlov’un ünlü “güdüleme” deneyinden esinlenerek “Pavlok” adı verilen bileklik, metabolizmadaki değişiklikleri takip edip kullanıcı, belirlenen hedefleri dışında yemek yediğinde vücuda 2 amper elektrik veriyor. Bileklik gelecek sene 250 dolara satılacak.

Instagram kamerası satışta

Kickstarter’da ortaya çıkan ve Polaroid’in finanse ettiği proje sonuç verdi. Instagram ikonuna benzeyen yeni fotoğraf makinası, Polaroid Socialmatic Camera adıyla ön satışa çıktı. 2012 yılında ilk kez fikir olarak gündeme gelen Instagram kamerası, Polaroid Socialmatic Camera çok yakında başta Amazon.com olmak üzere Amerika’da resmen satışa sunulacak.

Facebook'tan yeni güvenlik önlemi

Facebook, sosyal ağ üzerinden virüs bulaşmasını engellemek için 2013’te Trend Micro ve F-secure firmaları ile anlaşma sağlamıştı fakat bunlara ilave olarak güvenlik için ESET firması ile anlaştığını açıkladı. Yapılan paylaşımların artık daha güvenli olmasını sağlamanın yanında kullanıcıların birbirine gönderdikleri dosyalarda da artık tarama işlemlerinin daha detaylı yapılacağı açıklandı. Özellikle dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemler arasında yer alan link yönlendirme işlemlerinin önüne geçmek için birtakım yeniliklerin daha geleceği açıklandı.

İşte Apple'ın en iyileri

Apple, App Store’da yer alan mobil uygulamalar ve oyunlar arasından en iyilerini seçti. Yılın iPhone uygulaması olarak Replay Video Editor seçildi. 200’e kadar fotoğraf ve video ile 21 farklı stilde kolaj video hazırlayabileceğiniz Replay Video Editor, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de oldukça ilgi görmüştü. Yılın oyunu ise Threes oldu. Şık ve sade tasarımı son derece basit bir oynanışa sahip bir sayı bulmaca oyunu olan Threes, uygulama içi satım da içermiyor.

Sony Hacklendi! / Sony is hacked!

Dünyanın güçlü markalarından biri olan Sony’nin film bölümü hacker grubu tarafından saldırıya uğrayarak hacklendi. Sony’nin hack’lenmesiyle birlikte vizyona yeni giren ve hatta henüz girmemiş filmlerin yüksek çözünürlükteki görüntülerinin olduğu gibi internete düşmesi büyük yankı buldu. ABD’deki gösterim tarihleriyle birlikte internete sızan filmler ise, To Write Love on Her Arms (Mart 2015), Still Alice (16 Ocak 2015), Mr Turner (19 Aralık 2014), Annie (19 Aralık 2014) ve Fury (17 Ekim 2014).

Bluetooth 4.2 Geliyor

Her geçen gün önemini artıran Bluetooth teknolojisi, tanıtılan 4.2 sürümü ile uçuşa geçiyor. Başta telefonlar olmak üzere cihazların Bluetooth aracılığıyla veri transfer hızı 2,5 katına çıkıyor. Bluetooth 4.2’de hız dışında artırılan güvenlik önlemlerinin yanı sıra daha düşük güç tüketimi ön plana çıkıyor. Yine Bluetooth 4.2 ile birlikte, akıllı cihazlar, ek bir uygulamaya ya da Wi-Fi bileşenlerine ihtiyaç duymadan, Bluetooth üzerinden internete bağlanabilecekler.

4 bin 500 yıllık kanser

4 bin 500 yaşında olduğuna inanılan insan kalıntısı üzerinde araştırmaklar yapan bir grup bilim adamı, söz konusu kişinin hayatını kanserden kaybetmiş olabileceğini açıkladı. Söz konusu iskelet üzerinde yapılan araştırmalar kanserin izlerini talihsiz adamın kemiklerinde saptadı. Açıklamaya göre; kanserli hücrenin neredeyse vücudun tamamına yayılması üzerine hayatını kaybeden adam 40 yaşından biraz gençti.

YouTube'a Gangnam Style ayarı

Güney Koreli şarkıcı Psy, Gangnam Style videosu ile maksimum izlenme sınırını aştığı için, YouTube izlenme sayacını güncellemek zorunda kaldı. YouTube tarihinin en çok izlenen müzik videosu olan Gangnam Style, 2 milyar 147 milyon 483 bin 647 kez tıklandı. Bunun üzerine Youtube en fazla izlenme limitini 9 kentilyonun üzerinde bir sayıya yükseltti. Gangnam Style iki yıl önce ilk kez yayınlandığında ilginç dans figürleriyle dolu videosunun da katkısıyla dünya çapında hit haline gelmişti.

Çocuklar için Google

Google, arama motorunu çocukların kullanımına uygun hale getireceğini açıkladı. Teknoloji devi 12 yaşa kadar olan çocukların aradıklarına daha rahat erişim sağlayabilmeleri için yeni versiyonlar geliştirmeyi hedeflediyor. Örneğin Türkçe’de ‘tren’ kelimesi Google.com.tr’de arandığında çıkan sonuçlar arasında TC Demiryolları’nın internet sitesi ve bilet satış sitelerinin yanı sıra, trenle ilgili bir çizgi film de yer alıyor.

HIV virüsü zayıflıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, AIDS hastalığına neden olan HIV, daha az ölümcül ve bulaşıcı bir virüs olmaya doğru evriliyor. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan araştırmaya göre, HIV insanların bağışıklık sistemine uyum sağladıkça nispeten güçsüzleşiyor. Virüsün AIDS’e neden olması da daha uzun süre alıyor. Bazı virologlar virüsün evrim geçirmeye devam ettikçe, sonunda hemen hemen zararsız bir hale gelebileceğini iddia ediyor. Ancak uzmanlar bunun “çok uzun bir yol” olacağını da ekliyor.

Mars yolunda ilk adım

NASA, Mars’a yolculuk etmekte önemli bir görev üstlenmesi beklenen Orion uzay kapsülünü fırlattı. Bir Delta roketinin üzerine yerleştirilen Orion, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Orion, kritik öneme sahip teknolojilerin denenmesi için kısa bir yolculuğa çıkmıştı. Yaklaşık 6 bin kilometre irtifada, dünyanın çevresini iki kez dolaşan uzay gemisinin yolculuğunda astronot bulunmadı. Bu yolculuk NASA’nın Mars’a astronotlu seyahatinin bir başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Web Tasarım IDS