EKOLOJİK TASARIMLAR

TEMELİ DOĞAL MALZEMELERE DAYALI OLAN EKOLOJİK TASARIMLAR, DEKORASYON DÜNYASINDA KENDİNE ÖNEMLİ BİR YER BULUYOR. DOĞA DOSTU, GERİ DÖNÜŞÜMLÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EKOLOJİK TASARIMLARIN BAŞARISININ SIRRI, İNSAN VE DOĞAYLA KURDUĞU SAMİMİ İLİŞKİDE SAKLI.

ŞUNDAN, BUNDAN, DEKORASYONDAN…

SON ZAMANLARDA EVLERE VE OFİSLERE YENİ YAŞAM ALIŞKANLIKLARI, DEKORASYON UYGULAMALARI VE BAKIŞ AÇILARI DAMGASINI VURUYOR. KİŞİYE ÖZEL GİYSİLER GİBİ, EVLERE ÖZEL PROJELENDİRİLEN MUTFAKLAR, TÜM YAŞAM ALANLARINDA ERGONOMİYE ÖNEM VEREN TASARIMLAR, KÜÇÜK METREKARELİ EVLERDE YAŞAMANIN KULLANIŞLI VE ESTETİK YOLLARINI GÖSTEREN YENİ NESİL MOBİLYALAR…

AYDINLANMA ÇAĞI

BÜTÜN BİR EVİN ATMOSFERİNİ BİR BAKIŞTA DEĞİŞTİREBİLDİĞİ İÇİN AYDINLATMA HEM İŞLEVSEL HEM DE DEKORATİF BİR UNSUR. ÜSTELİK EVİN TÜM ODALARI İÇİN HAYATİ BİR ÖNEMİ VAR. YATAK ODASINDAKİ AYDINLATMANIN SAKİNLEŞTİRMESİ GEREKİRKEN, ÇALIŞMA ODASINDAKİ AYDINLATMANIN DİKKATİ DAĞITMAYACAK NİTELİKTE OLMASI GEREKİYOR.

PARLAK DETAYLAR

HEP KLASİK SARAY HAVASI YARATTIĞI DÜŞÜNÜLEN ALTIN, KARDEŞİ GÜMÜŞ VE KUZENİ BAKIR IŞIĞIN VURGUSUNU OBJELER, MOBİLYALAR, TEKSTİLLER ÜZERİNDE YOĞUNLAŞTIRIYOR. MEKANLARIN HAVASI PARLAK DETAYLARLA BİR ANDA DEĞİŞİVERİYOR. HEM DE SARAY MESAFESİNDE DEĞİL, ULAŞILABİLİR BİR DOKUNUŞLA…

SİYAH BEYAZ ASALETİ

KARMAŞADAN UZAK, NET ÇİZGİLERLE, MODERN BAKIŞ AÇISINA YAKIN BİR RENK BİRLİKTELİĞİ… SİYAHLA BEYAZIN YAN YANA GELİŞİ BİR SEÇİMDEN ÖTE, FARKLI ZAMANLARDA YAN YANA GELEREK PEK ÇOK ŞEYİ ANLATABİLEN BİR RENK EVLİLİĞİ GİBİ.

HER AY BİR BAŞKA EV

BÜTÜN EVİ DEĞİL, BİR KÖŞESİNİ YA DA BİR ODASINI HER AYA UYAN BİR STİLE GÖRE DEĞİŞTİRMEK… YENİ YILA “HER AYA BİR STİL” HEDEFİYLE BAŞLAMAK VE BU EĞLENCELİ UĞRAŞ SAYESİNDE YIL BOYUNCA KÜÇÜK AMA ETKİLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPMAK… BAZEN SADECE YASTIKLARI YENİLEYEREK, BAZEN BİRKAÇ BATTANİYE EKLEYEREK… NASIL FİKİR?

DOĞA DOSTU DANİMARKA

TASARIM DENİNCE AKLA DANİMARKA’NIN GELMESİ BOŞA DEĞİL. ÇÜNKÜ ÇEVRE DOSTU, MALZEMEYE SAYGILI, OLABİLDİĞİNCE BASİT, GÜZEL VE OLDUĞUNDAN FARKLI GÖRÜNMEYE ÇALIŞMAYAN, DÜRÜST TASARIMLARIN ÜLKESİ. DÖNEMSEL TASARIMLAR ARASINDAN SIYRILIP ÖNE GEÇMESİ İSE DANİMARKALI TASARIMCILARIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE BİREYSELLİĞE VERDİKLERİ ÖNEMDEN KAYNAKLANIYOR.

IŞIKLA GELEN TASARIM

MİMARİYİ AYDINLATMADAN AYRI DÜŞÜNMEK MÜMKÜN DEĞİL. ÇÜNKÜ DOĞRU PROJE, DOĞRU UYGULAMA VE DOĞRU IŞIK MEKANI TAŞIYACAĞI DEĞERE ULAŞTIRIYOR. HERKESİN SADECE KENDİ İŞİNİ YAPTIĞI, MUTLU YÜRÜYEN BİR PROJE İÇİN BÜTÜN MESELE BİR AYDINLATMA TASARIMCISI İLE ÇALIŞMA FİKRİNE ALIŞMAK, HEPSİ BU!

EVDE HUZUR İÇİN FENG SHUI

HUZURU UZAKLARDA ARAMAK YERİNE, EVLERİ HUZURLU BİRER YUVAYA DÖNÜŞTÜRMEK MÜMKÜN. RAHATLAMANIN, İYİ HİSSETMENİN, DİNLENMENİN YOLU YAŞAM ALANLARINA DOĞRU RENKLERİ UYGULAMAKTAN, O DA FENG SHUİ’DEN GEÇİYOR. ÇÜNKÜ FENG SHUİ RENKLERİ İÇERİ GİRER GİRMEZ, HUZURSUZLUK, ENDİŞE, YORGUNLUK DIŞARI ÇIKIYOR.

SOYLU BİR DOKU: KADİFE

KADİFEDE ÇOK ŞEY VAR: NOSTALJİ, ASALET, ZARAFET, CAZİBE, AĞIRBAŞLILIK, SICAKLIK, YUMUŞAKLIK, SOYLULUK… BİR DE SONBAHARDAN KIŞA UZANAN YIL BİTİMİNİN ROMANTİZMİ… BU TANIMLARIYLA ONYILLARDIR DEKORASYON DÜNYASINDA KABUL GÖREN VE KENDİNE AYRICALIKLI BİR YER BULAN KADİFE, ZAMANA AYAK UYDURAN DOKULARDAN BİRİ. KADİFE ARTIK DAHA İNCE, ÇOK RENKLİ, DOLAYISIYLA KULLANIM ALANI DAHA GENİŞ, AMA HALEN SARAY SOYLU BİR KUMAŞ.

BU ARALAR DEKORASYON DÜNYASINDA NELER OLUYOR?

SON ZAMANLARDA ESKİYE BAĞLI KALARAK YÜZÜNÜ YENİYE DÖNENLERİN TUTKUSU OLAN VINTAGE DEKORASYON STİLİ RETRO İLE KARIŞTIRILIYOR. ÖTE YANDAN, ARTIK BİRBİRİNE BENZEYEN EVLER YERİNE, KENDİNE ÖZGÜ, KİŞİYE ÖZEL EVLER YARATMAK MODA. VE GÜNDEMİ TAKİP EDİP, HERKES KENDİ EVİNİN DEKORATÖRÜ OLDUĞUNDAN BERİ, RENKLERİ, DOKULARI VE DESENLERİ BİRBİRİNE KARIŞTIRIYOR VE EVLERİNDE ÇİFT ETKİSİ OLAN MELEZ GÜZELLİKLER YARATIYORLAR.

ALVAR AALTO FİNLANDİYALI USTA MODERNİST

ALVAR AALTO MODERNİZME ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNAN, 20’NCİ YÜZYILIN DEĞERLİ MİMARLARINDAN BİRİ. VIPURI KÜTÜPHANESİ VE PAIMIO SANATORYUMU GİBİ BİRÇOK BAŞYAPITIN YANI SIRA, KENDİNDEN SONRAKİ TASARIMCILARA İLHAM VEREN MOBİLYALAR VE CAM OBJELER TASARLADI. İLHAMINI DOĞADAN ALAN FİNLANDİYALI MİMAR, BÜYÜK BİR TUTKUYLA ÇALIŞARAK İYİ İŞLERE İMZA ATTI.

AHŞAPLI FİKİRLER

HER STİLLE FLÖRT EDEN, HER KESEYE HİTAP EDEN VE HER MEKANA UYUM GÖSTEREN AHŞAP, BUGÜNE KADAR TAVANDA, DUVARDA, ZEMİNDE, MOBİLYADA, AKSESUARDA, İÇERİDE, DIŞARIDA VE TÜM YAŞAM ALANLARINDA BİR PARÇAMIZ OLDU. DOĞANIN KALBİNDEN GELEN BU MALZEMEYİ HAYATIMIZA DAHA ÇOK ALABİLİRİZ.

ESKİMEYEN EKOSE

YILBAŞI DÖNEMİNDE HER ZAMANKİNDEN DAHA POPÜLER OLAN EKOSE, YILLAR İÇİNDE TEKRAR TEKRAR MODA OLAN, ESKİMEYEN DESENLERDEN BİRİ. EKOSE, SOĞUK HAVALARA İNAT SICACIK BİR DESEN. BELKİ DE BU YÜZDEN KAR, SOĞUK VE TİPİNİN ORTASINDA KALPLERDE DERİN BİR YER BULUYOR.

RAHAT VE AYDINLIK KUZEYLİ: İSKANDİNAV

KUZEYLİDEN KASIT İSVEÇ, NORVEÇ, DANİMARKA, FİNLANDİYA… YANİ İSKANDİNAV ÜLKELERİ… TASARIMIN BAŞKENTİ SAYILAN BU ÜLKELERİN DEKORASYONUNA YANSIYAN ORTAK STİL, AHŞABIN DOĞALLIĞI, MOBİLYALARIN İŞLEVSELLİĞİ VE BEYAZIN FERAHLIĞI İLE COĞRAFYANIN KARAKTERİNİ EVLERE TAŞIYOR. İŞTE YUMUŞAK FORMLAR, YALIN ÇİZGİLER, DOĞAL DOKULAR, AÇIK RENKLER, İŞLEVSEL TASARIMLAR, İŞTE İSKANDİNAV TARZI!

POZİTİF EVLER

DOĞAYI, HAVAYI, KOKULARI VE IŞIĞI DOĞRU, DENGELİ KULLANAN EVLER, SAHİPLERİNE HUZUR VE MUTLULUK GETİRİYOR. KAH DEKORASYONDAKİ İSABETLİ DÜZENLEMELER, KAH ZİHİN VE BEDENİ RAHATLATAN DOĞRU SEÇİMLER, İÇİNDE YAŞAYANLAR İÇİN POZİTİF ENERJİLİ EVLER YARATMANIN İPUÇLARI. ÇÜNKÜ İYİ HİSSETTİREN HER ŞEY, İYİ ENERJİSİ OLAN BİR EVİN İÇİNDE YAŞAYANLARA İYİ GELİYOR.

RENKLİ FİKİRLER

YANLIŞ KULLANILDIKLARINDA RENKLER BİR EVİN DEKORASYONU İÇİN HARCANAN BÜTÜN EMEKLERİ YERLE BİR EDEBİLİRLER. TERSİ OLDUĞUNDA DA BU EMEKLERİN HAKKINI VEREBİLİRLER. BU YÜZDEN BİR EVDE RENK KULLANIMI GÖZ ARDI EDİLEMEZ DERECEDE ÖNEMLİ, KUSURLARI DA KAPATABİLİR, DUYGULARI DA YÖNLENDİREBİLİR.

MODASI GEÇMEYENLER…

PODYUMUN VE TASARIM DÜNYASININ HER YAZ YENİDEN HATIRLADIĞI DESENLER, EZELDEN BERİ DEKORASYON ALANINDA KENDİLERİNE İTİBARLI BİR YER BULUYOR. BELLİ ARALIKLARLA YILLARDIR YENİDEN POPÜLER OLAN NOSTALJİK PUANTİYE, HEMEN HER MALZEMEYE UYGULANABİLEN KULLANIŞLI ÇİZGİLİ, HER YAŞIN ZEVKİNE HİTAP EDEN ZAMANSIZ DENİZCİ HİÇ MODASI GEÇMEYEN DESENLER… BUNLAR HEP ARANIYOR, HER ZAMAN ÇOK SEVİLİYOR.

SON ZAMANLARDA OLANLAR

ESKİDEN BERİ BİLDİĞİMİZ RENKLERİ YİNE ESKİDEN BERİ BİLDİĞİMİZ ŞEYLERİN ADLARIYLA ÇAĞIRIYORUZ. BAHÇELERİ BİRER AÇIK HAVA ODASI GİBİ EVİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİYORUZ. BEYAZ EŞYALAR SON ZAMANLARDA O KADAR RENKLİ Kİ, ONLARA BEYAZ EŞYA BİLE DİYEMİYORUZ. İŞTE BUGÜNLERDE BU CEPHEDE OLUP BİTENLER…

GELECEĞE SAYGILI TASARIMLAR: DOĞA DOSTU AYDINLATMA

GELECEK NESİLLERE DAHA İYİ BIR DÜNYA BIRAKMAK İÇİN ENERJİ TASARRUFLU PROJELER ÜRETEN MİMAR VE TASARIMCILAR, BELKİ BUGÜNÜN KÜÇÜK, ANCAK YARININ BÜYÜK ADIMLARINI ATIYORLAR. BUNLARDAN BİRİ OLAN DOĞA DOSTU AYDINLATMANIN GELECEĞE SAYGILI TASARIM HEDEFLERİNE KATKISI ÇOK DEĞERLİ.

MİMARLIĞIN KARİZMATİK KRALİÇESİ:ZAHA HADİD

ZAHA HADİD GELMİŞ GEÇMİŞ EN YETENEKLİ MİMARLARDAN BİRİYDİ. GELENEKSEL MEKAN KAVRAMLARINI DEĞİŞTİREN BİR VİZYONU VARDI, PROJELERİYLE MİMARLIĞIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ. VE GEÇEN YIL, BU ZAMANLAR MİMARLIK DÜNYASINDA YERİ DOLDURULMAYACAK BİR BOŞLUK BIRAKARAK GİTTİ.

YARATICI, ESTETİK VE KULLANIŞLI ODALAR

ÇOCUK ODASI, ÇOCUKLARIN SADECE UYUDUKLARI BİR MEKAN DEĞİL. ÇOCUKLARIN HEM KENDİLERİNİ İFADE EDİP, MUTLU OLABİLDİKLERİ, HEM DE YARATICILIKLARINI ARTTIRIP, GÜVENLE OYNAYABİLDİKLERİ BİR YAŞAM ALANI... ESTETİK, GÜVENLİK VE KULLANIŞLILIK DOĞRU DÜZENLENMİŞ BİR ÇOCUK ODASININ TEMEL KRİTERLERİ. SONRA GELSİN HAYAL GÜCÜ, YARATICILIK, OYUN, UYKU, KEYİF…

KOÇ, BOĞA VE İKİZLER…

BU BAHAR EVİNİZİN BURCU HANGİSİ? BAHARIN GELİŞİNİ MÜJDELEYEN, YAŞAM COŞKUSU VE ENERJİYLE DOLU, ŞEHİRLİ ANCAK BOĞUCU BİNALARIN ARASINDA OLMAYI SEVMEYEN KOÇ BURCU MU? RAHATLIĞINDAN VE KONFORUNDAN ÖDÜN VERMEYEN, GÜZELLİĞE VE SANATA DÜŞKÜN, ŞEHRİN DIŞINDA, BÜYÜK EVLERDE YAŞAMAYI SEVEN BOĞA BURCU MU? YOKSA BİRBİRİYLE UYUMSUZMUŞ GİBİ GÖRÜNEN PARÇALARI USTALIKLA BİRLEŞTİREN, MERAKLI, ÇOCUKSU VE ŞEHİR YAŞAMINA AŞIK İKİZLER BURCU MU?

YÜZYILIN DAHİ TASARIMCILARINDAN BİRİ PHILIPPE STARCK

MAMA SHELTER VE YOOISTANBUL PROJELERİYLE SON ZAMANLARDA ADI İSTANBUL İLE BİRLİKTE ANILAN PHILIPPE STARCK, İSTİSNASIZ HAYRANLIK UYANDIRAN İŞLERE İMZASINI ATIYOR. AKILLI, İLGİNÇ, YARATICI… İŞTE PHILIPPE STARCK PROJELERİNİN ÖZETİ!

BAHAR, EVİNİZE RENKLERLE DOLSUN

MEVSİMLERDEN BAHAR… İÇİMİZİ YAŞAM COŞKUSUYLA DOLDURAN BU MEVSİMİ KARŞILAMAK İÇİN EVDE BÜYÜK İŞLER ÇIKARMAYA GEREK YOK AMA BİRAZ RENK DOKUNUŞUYLA BAHARI TAM ANLAMIYLA EVİN İÇİNE ALMAYA, DOYA DOYA YAŞAMAYA KİMİN İTİRAZI OLUR Kİ?

KÖKLÜ VE DERİN BİR UZAKDOĞU FELSEFESİ ZEN

HAYATIN MERKEZİ İNSANIN KENDİSİ… İNSANIN HUZURLU SIĞINAĞI İSE EVİ… EVDE ANA KURAL MALZEMENİN DOĞASINA SAYGI… SADE, KULLANIŞLI VE YETERİ KADAR… İŞTE ZEN VE ZEN YALINLIĞININ BİNLERCE YILLIK YANSIMASININ ÖZETİ!

KIR EVLERİNİN VAZGEÇİLMEZ MALZEMELERİ
KIR EVLERİ

RAHAT KOLTUKLAR, AHŞAP MOBİLYALAR, KETEN DÖŞEMELİKLER, UÇUŞAN TÜLLER, BASMA PERDELER, HASIR SEPETLER, BÜYÜK MUTFAKLAR, KALABALIK SOFRALAR… İŞTE, KONFOR VE HAYATTAN KEYİF ALMAK ADINA NE VARSA İÇİNDE BARINDIRAN KIR EVLERİ!

MODERNİZMİN USTA MİMARI LUDWIG MIES VAN DER ROHE

“AZ ÇOKTUR” SÖZÜ VE MİMARİ ÇÖZÜMLERLE DOLU PROJELERİYLE 20’NCİ YÜZYILA ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN BİR MİMAR LUDWIG MIES VAN DER ROHE… MİMARİYİ BİR ARAŞTIRMA ALANI OLARAK GÖREN ALMAN MİMAR, YENİ SANAT AKIMLARINI TAKİP EDEREK PEŞ PEŞE ÇIĞIR AÇAN PROJELER GELİŞTİRDİ. ‘İLGİNǒ DEĞİL, ‘İYİ’ OLMAK İSTEMİŞTİ, ÖYLE DE OLDU!

DAĞ EVLERİ

İÇİNDE KIŞA DAİR EN ROMANTİK ÖĞELERİ BARINDIRAN DAĞ EVLERİNİ KAR MANZARALI KART POSTALLARDAN BİLİRİZ. SOĞUK COĞRAFYALARDA, TAMAMEN DIŞARININ SOĞUĞUNDAN KAÇIP İÇERİDEKİ SICAĞA SIĞINMAK İÇİN DOĞMUŞ OLAN BU DEKORASYON STİLİNDE TEK BİR AMAÇ VARDIR, O DA ISINMAK! ODUN ATEŞİYLE, BATTANİYELERLE, YÜN YASTIKLARLA, HALILARLA, NEYLE OLURSA OLSUN, ISINMAK…

Doğadan olan her şey insana iyi geliyor.

Aynı bakış açısıyla, simetri gibi doğada olmayanları da eve uygulamak için çaba sarf etmemek gerekiyor. Zira doğanın içindeki hiçbir şey de simetrik değil.

DEKORASYONDA KOZMİK BİR UZAKDOĞU ÖĞRETİSİ VASTU VEDA

EVLERDE KURALINA GÖRE UYGULANDIĞINDA EV SAHİPLERİNE BAŞARI, MUTLULUK, BEREKET VE HUZUR GETİRDİĞİNE İNANILAN VASTU VEDA, GEÇMİŞİ UZUN YILLARA DAYANAN BİR UZAKDOĞU ÖĞRETİSİ. BATI DÜNYASINDAKİ EMLAKÇILAR BU UYGULAMAYI HER NE KADAR “ŞANS GETİREN EVLER” OLARAK PAZARLASA DA, VASTU VEDA’NIN TEMELİ ÇOK DAHA DERİN BİR FELSEFE İLE BİLGİYE DAYANIYOR.

KEÇE

Yünden elde edilmiş kumaş olarak da tanımlanabilen keçe, doğal olduğu kadar dayanıklı. Farklı renkleriyle farklı tasarımlara ayak uydurabilen keçe, kolay kullanılabilen ve her geçen gün meraklısı artan bir malzeme. Yünden sonra evde en çok kullanılan seçenek olan keçe, odadaki nem oranını dengeliyor. Kışın sıcak, yazın serin tutuyor. Yastıklar, halılar, paspaslar, terlikler... Aynı örgü aksesuarlar gibi keçe de kış dokularının yıldızlarından biri…

KÜRK VE POST Estetik açıdan, yapay da olsa kürkün gösterişi hiçbir malzemede yok.

Kış mevsiminin iç mekanlarına belki de en çok yakışan malzemeler olan yapay postlar ve yapay kürkler, insanlık tarihinin sıcak tutmak için kullanılan en ilkel malzemeleri. Bugünün teknolojileriyle üretilen yapay seçenekler de aynı orijinalleri gibi sıcak tutan ve yumuşak özelliklere sahip. Üstelik deri ile birlikte kullanıldığında, kışın soğuğunda sıcacık bir evde ısınmanın altını çiziyorlar. Estetik açıdan, yapay da olsa kürkün gösterişi hiçbir malzemede yok. Zeminde postlar, kanepe ve koltukta kürk şallar kış dokuları arasında en sıcak olanları.

Kışlık mekanlara sıcaklık katan dokular:YÜN KÜRK KEÇE

SICACIK VE DAYANIKLI MALZEME YÜN, YÜNDEN ELDE EDİLEN KEÇE İLE ORİJİNALİ KADAR YUMUŞAK VE SICAK KÜRKLERLE KIŞIN SOĞUĞUNU KAPIDA BIRAKABİLİRSİNİZ. “ŞÜPHESİZ TABİAT ANA EN İYİ TASARIMCI, STİLİST VE DEKORATÖRDÜR” DİYEN AVUSTRALYALI SET TASARIMCISI VE FOTOĞRAFÇI KARA ROSENLUND DOĞRU SÖYLÜYOR. DOĞADAN GELEN BÜTÜN MALZEMELER BİZE KENDİMİZİ İYİ HİSSETTİRİYOR.

Web Tasarım IDS